Bambu; Çelik Takviye için Geçerli Bir Alternatif Olabilir mi?

Gelişmekte olan ülkelerde çelik takviyeli betonarmeye yüksek talep var ama çoğu zaman bu talebi karşılayabilecek çelik üretilemiyor. Bu duruma çözüm arayan Singapur'un "Gelecek Şehirler Laboratuvarı", kendilerini küresel pazarın hakimiyetine alan gelişmiş ülkelerdeki üreticilerin insafına bırakmak yerine, nadir yapılan bir alternatif öneriyor. Bambu... Bol, sürdürülebilir ve son derece esnek olan Bambu; çeliğin kolaylıkla üretilemediği yerlerde ideal bir alternatif olabilecek potansiyele sahip.

Bambu, çekme mukavemeti deneylerinde donatı çeliği dahil, diğer malzemelerin çoğunu geride bırakmış. Bambu'nun içi boş, boru şeklinde yapısı ile elde ettiği bu güç aslında onun doğal yaşamında rüzgar kuvvetine dayanmak için binlerce yılda geliştirdiği bir özelliği... Ayrıca hafif yapısı hasatını ve sevkiyatını kolaylaştırıyor. Bambunun çok hızlı büyüme döngüsü ve yetişmesi için gerekli olan bölgelerin çeşitliliği nedeniyle de inanılmaz ucuza imal ediliyor.


Böyle bir hızlı bitki büyümesi, CO2'i büyük miktarlarda emecek kadar çim gerektirirki bunun anlamı; bir yapı malzemesi olarak ekimi ile iklim değişikliğinin oranını azaltmaya yardımcı olacağı... Sadece bu etkenler bile yatırımcıları bambu yetiştirmeye yöneltecek yeterli ve teşvik edici etkenler.

Gelecek Şehirler Laboratuvarı, hala bambunun bir inşaat malzemesi olup olamayacağına dair her çeşit uygulamanın araştırmasını yürütüyor. Bu alanda yaptıkları deneylerle “Zumtobel Grup Ödülü” kazanan “Gelecek Şehirler Laboratuvarı” araştırmalarına devam ederek “bambunun çelik takviye için geçerli bir alternatif” olup olmayacağının cevabını bulacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)