EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Behnisch Architekten, Ukrayna’nın İlk Katolik Üniversitesi (UCU)’nin Bilgi Araştırma Merkezini tasarladı…

Mimarı tasarımı Behnisch Architekten’a ait olan Ukrayna’nın İlk Katolik Üniversitesi (UCU) 

Lviv'de bulunan Ukrayna Katolik Üniversitesi (UCU), eski Sovyetler Birliği'nde açılan ilk Katolik Üniversitesi özelliğine sahip. Tasarımını Behnisch Architekten'in yapıtığı üniversitenin ana misyounu; öğrencileri ve çevresi için açık, ilerici ve demokratik bir öğrenme ortamı sağlamak... UCU'nun en önemli hedefleri arasında ise üniversiteyi halka açık hale getirmek yer alıyor. Aynı zamanda kamuya açık özel bir üniversite olarak, Sovyet sonrası Ukrayna'sında yüksek öğretime rol model olarak hizmet etmek istiyor.

Üniversitenin inşası devam eden kampüsünün kalbi olacak olan Metropolitan Sheptytsky Information Research Center (Büyükşehir Sheppertski Bilgi Araştırma Merkezi) Sovyet sonrası Ukrayna'da inşa edilen türünün ilk binası olma özelliğine sahip. Sheppertski Bilgi Araştırma Merkezi'nde; beşeri bilimler için kütüphane, akademik ve araştırma alanları ile topluma hizmet eden kamusal alanlar yer alıyor.

Mimari açıdan, açıklık terimi binanın tasarımında büyük rol oynamaktadır. Bu kavram; okuma, sergi ve konferans alanlarının yanı sıra bir kafe ve üniversite kitaplığının olduğu ve giriş engelinin olmadığı zemin katına yansımıştır. Binanın üst katmanları ise daha akademik niteliktedir; ağırlıklı olarak, açık plan tasarımı sayesinde, çeşitli okuma alanları, sessiz çalışma alanları ve grup çalışma odaları yaratılmıştır. Binanın hem kamusal hem de akademik bölümleri, kampüsün bitişiğindeki güzel Stryiskyi Parkı'na bakan bir dikey atriyum alanı etrafında düzenlenmiş esnek alanlardır.


İşveren: Ukrainian Catholic University / Ukrainian Catholic Education Foundation
Mimar: Behnisch Architekten, Stuttgart with AVR Development, Lviv
Planlama ve İnşaat Süreci: 2012-2017
Brüt: 6.027 m² 
Net: 24,200 m3 
Lokasyon: Stryiskyi Park Campus, 31 Stryiska Street, Lviv, Ukraine
Fotoğraf: Oleg Babenchuk 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)