Belediye Atıklarından Yapılan Düşük Karbonlu Tuğla

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyoları Carmody Groarke ve TRANS Architectuur Stedenbouw, yerel inşaat atıklarından yapılmış bir tuğla geliştirmek için malzeme araştırmacılarıyla iş birliği yaptı. Gent Tasarım Müzesi'nin yeni kanadının yapımında kullanılacak. Gent Waste Brick, döngüsel ekonomi uzmanı Local Works Studio ve malzeme üreticisi BC Materials ile iş birliği içinde tasarlandı. Bildirildiğine göre tipik bir Belçika kil tuğlasının içerdiği karbonun yalnızca üçte birini taşıyacak şekilde tasarlandı.

Tuğla, Ghenti'den elde edilen yüzde 63 oranında geri dönüştürülmüş belediye atığından yapılmış. İmha edilmiş beton ve cam için yerel bir geri dönüşüm merkezinden toplanmış. Bu geri dönüştürülmüş malzemeler, Belçika'nın Lommel Belediyesi'nden lommelzand kumu ile karıştırılır. Hidrolik kireç ve öğütülmüş kalsiyum karbonat ile birbirine bağlanır.

Gent Waste Brick

Tuğlalar nemli bir ortamda iki hafta süreyle kürlenir ve ardından fırınlanmak yerine havada kurumaya bırakılır, bu da onları üretmek için gereken enerji miktarını azaltır. Bunun yerine malzeme gücünü, tuğladaki kalsiyum karbonatın çevredeki havadan karbondioksit ile reaksiyona girdiği mineral karbonasyon olarak bilinen bir süreçten alır.

Gent Tasarım Müzesi
Gent Tasarım Müzesi

TRANS Architectuur Stedenbouw "Karbonatlaşma dış cephede sonsuza kadar devam edecek ve blokları yıllar içinde daha güçlü hale getirecek. Geri dönüştürülmüş kompozitlerin kullanımıyla birleştirilen bu üretim süreci, kilogram başına 0,17 kilogram karbon içeren bir tuğla elde edilir. Bu Belçika kil ateşinde pişirilen bir tuğlanın karbon içeriğinin yalnızca üçte biri kadardır.

Gent Waste Brick

Gent Tasarım Müzesi'nin yeni binasının dış cephesi için tasarlanan Gent Waste Brick, şehrin diğer yerel yapılarının rengine göndermede bulunan soluk gri bir renge sahip ve Eylül 2022'de bina kullanımı için onaylanmış.

Carmody Groarke "Ekip kurumun kültürünü ve ruhunu somutlaştıran, geleneksel bir tuğlanın malzeme niteliklerine ve estetik özelliklerine meydan okuyan ve sergilenen tasarım nesnelerinin soyuna yenilerini ekleyen, son derece işlenmiş, ısmarlama bir malzeme nesnesi üretmek için Gent Tasarım Müzesi ile yakın bir şekilde çalıştı." dedi. 

Gent Waste Brick

Gent Tasarım Müzesi ek yapının inşasında kullanılacak tuğlaların bazılarının yapımında yerel halkın katılması için atölyelere ev sahipliği yapıyor. Carmody Groarke "Tuğlalar diğer kentsel ortamlarda kolayca çoğaltılan, temiz ve basit bir üretim süreci kullanılarak Gent'teki bir terkedilmiş alanda üretilecek. Ortada emisyon, yan ürün veya atık yok." dedi. 

Diğer tuğla alternatifleri arasında, Kenoteq'un yüzde 90 inşaat atığından oluşan yanmamış K-Briq'i ve Prometheus Materials tarafından yosun bazlı çimentodan yapılan duvar blokları yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)