Düşük Karbonlu Geri Dönüştürülmüş Tuğla

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Belçika'nın Gent şehrinde bulunan Design Museum Gent'in (DING) genişletme projesi için geri dönüştürülmüş belediye atıklarından üretilen düşük karbonlu tuğla geliştirildi. Şu anda inşaatı devam eden bu projenin tamamlanma tarihi 2024 olarak öngörülüyor.

DING, Belçika ulusal 'tasarım kültürü' koleksiyonuna adanmış Flandre bölgesindeki bir müzedir. Kurum, şehrin tarihi merkezinde ve UNESCO Dünya Mirası Alanı'na komşu bir konumda bulunmaktadır. Müze şu anda 1755 yılına tarihlenen bir dizi tescillenmiş binada yer almaktadır. Proje kapsamında, kültürel programlamayı ve ziyaretçi etkileşimini genişletmek amacıyla galeriler ve etkinlik mekanları için kullanılacak olan 1980 m2’lik yeni bir kanat inşa edilecektir. Bu uzantı, resmi bir avlu için yeni bir giriş ve dolaşım stratejisi oluşturarak, müzenin eksik olan dördüncü duvarını oluşturacaktır.

Düşük Karbonlu Geri Dönüştürülmüş Tuğla

Proje, Londra merkezli mimarlık firması Carmody Groarke'ın, yerel Belçika firması TRANS Architects ve geliştirme ortakları Local Works Studio ve BC materials ile iş birliği yaparak tasarlanmıştır. BC materials, kazılan toprağı sıkıştırılmış toprak bloklar ve damıtılmış toprak duvarlar gibi yapı malzemelerine dönüştüren bir şirkettir. Tasarım ekibi, tipik tuğla malzemesinin özelliklerini ve estetik özelliklerini sorgulayarak, yeni tuğlanın, kurumun etik ve yüksek zanaat ve tasarım objeleri sergileme odaklarıyla uyumlu olmasını sağlamıştır.

"Gent Waste Brick", tipik olarak pişirilen tuğla üretimiyle ilişkilendirilen enerjiyi azaltan, karbonasyondan güç kazanan ve karbondioksiti atmosferden uzaklaştıran hidrolik kireç ile iyileştirilen bir tuğladır. Üretim süreci, geri dönüştürülmüş kompozit malzemelerin kullanımıyla birlikte, üretilen malzemenin kilogramı başına 0,17 kilogram gömülü karbon içerir, bu da tipik bir Belçika kil tuğlasının 60 yıllık ömrü boyunca üçte biri kadardır. Mimarlar, müzenin zarfının gömülü karbonunu 107 ton azaltacağını hesaplamıştır.

Yaklaşık olarak tuğlaların %63'ü kırılmış beton ve camdan yapılmıştır. Kompozit malzemeler, tuğlanın açık beyaz tonunu oluşturmak için özenle seçilmiş ve çevredeki belediye binalarının renklerine referans oluşturması amacıyla seçilmiştir. Atık malzemeler, yerel bir üretim merkezinde filtrelenmiş ve sıralanmış, ardından belirlenen şekil ve boyutta preslenmiştir. Müzenin katılım programının bir parçası olarak, yerel halk ve ziyaretçiler, sıfır emisyon ve sıfır yan ürünle üretilen bazı tuğlaların üretilmesine yardımcı olmaktadır. Tasarım ekibine göre, bu tür yerel bir süreç kolayca dünya genelinde diğer bölgelere ihraç edilebilir.

Düşük Karbonlu Geri Dönüştürülmüş Tuğla

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)