BIG, Portekiz’de Kentsel Moda Kasabası Tasarımını Yayınladı

BIG, lüks moda endüstrisi için global teknoloji platformu olan Castro Grup ile birlikte “Fuse Vadisi” projesini hayata geçiriyor. Proje, Portekiz’in Porto şehrinin yamaçlarında bulunan bir kentsel moda kasabası. Platformun yeni yayınlanan merkez binası projesi, firmanın organizasyon unsurlarının her biri için benzeri olmayan tasarıma sahip birbirine bağlı 12 binadan oluşuyor. Projenin temeli 2023 senesinin başında atılacak ve 2025 yılında açılacak.

BIG, Fuse Vadisi

Proje, BIG’in Fuse Vadisi alanında bulunuyor; bu imar planında olacak 24 bina farklı teknoloji firmalarını bulunduracak. 178 bin metrekare olan alanda; plazalar, parklar ve peyzajlı avlular olacak. Her bina bir seri yeşil teras üzerinde bulunacak ve birbirlerine Leça Nehri ile bağlanan ana yol ile bağlanacaklar. Nehir kıyısında halka açık alanlar ve çeşitli imkânlar bulunacak.

BIG, Fuse Vadisi

Binaların çatıları insan yapımı olan yamaç üzerinde olacak, bu sayede oluşan eğik alanlar ve teraslar, çalışanlara ve ziyaretçilere rahatlayabilecekleri alanlar sunacak. Çatılardan uzanan doğal yollar sayesinde insanlar projenin etrafında dolaşabilecek. Giriş katta bulunan cephede geriye çekilmiş pahlı köşeler ile halkın kullanabileceği daha çok alan sağlanması hedefleniyor.

BIG, Fuse Vadisi

Bjarke Ingels “Bir firma ofis binası olmak yerine Farfetch’in gelecekteki evi FUSE VADİSİ olacak; her yaratıcı, üretici, müşteri ve işbirlikçisinin bir araya gelebileceği yenilikçi yeni bir şehir mahallesi. Kent dokusu FUSE VADİSİNİN organik bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayacak, herhangi bir kasaba gibi.“

BIG, Fuse Vadisi

Her bina belirli bir program için tasarlanmış ve her biri dinamik bir iç mimari tecrübe sunuyor. Her yapıda atölye gibi kullanılan çatı katları bulunuyor ve yüksek tavanlar sayesinde asma katlar kullanılıyor, bu sayede her katın birbirine bağlı olduğu hissi uyandıran bir görüntü sağlanıyor. Hem iç hem de dış mekân, biyofilik tasarım ilkeleri kullanılarak  tasarlanmış, bu anlayışın üretkenliği ve mutluluğu artırmakta olduğu biliniyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)