Bir Eski Köşe Alanının Sürdürülebilir Şekilde Hayat Bulması

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avustralya banliyölerindeki köşe mağazaları, yalnızca kamu hizmetlerinden çok uzun süredir ortak alanlar olmuş. Sadece yürünebilirliği teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda sakinlere etkileşim ve sosyalleşme için bir yer sunarlar. Ticari süpermarket zincirlerinin ve benzin istasyonlarının yerini almasıyla mahalle, kamusal alan olarak canlı karakterini kaybetti. Bu nedenle ihmal edilen bu köşe alanını yeniden canlandırmak için tutkulu bir Mt Lawley yerlisi, bölgeyi zenginleştirmek için karma kullanımlı bir proje tasarlamak üzere MAJOR Studio ile iş birliği yaptı.

Sürdürülebilir mimari Clifton ve Central projesi, Mt Lawley'in eşsiz mirasını kutlamayı ve açık ortak alanlarla bütünleştirerek konutun ötesine geçen bir yer yaratmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir mimari proje canlı bir yaşam tarzı sunan on beş daire ve altı ticari kiracıdan oluşur. 

Clifton ve Central projesi

Köşedeki mağaza eski binanın etrafında bir ferahlık ve hafiflik hissi sağlayan, yeni topluluk dostu açık alanlarla çevrili. Central Avenue girişi, kamusal alanla bütünleşerek topluluk etkileşimini teşvik eder. Altı ticari kiracı yiyecek ve içecekler için butik satış noktalarından özel perakendeciliğe kadar yerel topluma çeşitli hizmetler sunar. Mağazalar cadde cephesini harekete geçirir ve canlı bir yaya ortamını teşvik eder.

Clifton ve Central projesi

Kırmızı yüzlü tuğla cephe ve üçgen çatı dramatik bir sokak varlığı sunarken, Mt Lawley'in yerel diline yapılan atıfları kutlar. Farklı dış cepheleri üzerindeki zanaatkar ve etkileyici tuğla dizileri, dinamizm ve görsel ilgi katıyor.

Clifton ve Central projesi

Landscape Architects, CAPA, başından beri tasarım sürecine dahil oldu. Güney kenarı boyunca çevre düzenlemesi doğal bir tampon oluştururken, bina genelinde çeşitli yeşillik seçenekleri rahatlatıcı bir ortam sunar. Yüksek performanslı cam, sarkıt ve gölgeleme cihazları, EV şarj istasyonları, güneş panelleri ve sıcak su geri dönüşümü gibi sürdürülebilirlik özellikleri işletme maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olur. 

Bu nedenle sürdürülebilir mimari proje karakteristik mimari paleti sorunsuz bir şekilde bütünleştirerek ve yerel toplumu zenginleştirerek sade köşe alanını canlandırıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)