Bir Hikaye Tasviri: Prairie Fire

Bölgenin hikayesini sembolik olarak yansıtan Müze, insanları yaşadıkları yere manevi olarak bağlayan ve banliyö çevresine bir topluluk hissi veren bir araç olarak görülüyor.

Tasarım konsepti Kansas Bölgesi'nde yaşanan Longgrass Çayır Yangını’nı (Prairie Fire)çağrıştırmakta olan müze projesi, oturma birimlerinden, formlardan, malzeme ve detaylarına kadar tüm tasarım kararlarını bu yerel kavramı üzerinden geliştirmiştir. 

Renk ve yansımayı dinamik olarak değiştiren malzemeler, bu yangın tasvirini hayata geçirmek üzerine dikroik cam ve çok renkli yanardöner paslanmaz çelik panellerden seçilmiştir.

Sulak alan parkında yer alan bu müze, aynı zamanda LEED Silver Sertifikasyonuna da sahiptir. Projenin LEED Silver Sertifikasyonu, çevreye duyarlı tasarım ve inşaat uygulamalarını, sürdürülebilirlikle kökleşmiş mimari konsepti ve ekosistemin korunmasını onaylamıştır. 

Müze, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nden dünya çapında seyahat sergileri sunan bir sivil merkez olarak tasarlanmıştır. Yerel nüfusu daha geniş kültürel ve bilimsel deneyimlerle birleştirerek, bölgenin zengin hikâyesini mimari bir şekilde sunuyor.

Banliyö müze, çevrenin kendine özgü kimliğini tanımlayarak insanlar ve yer arasındaki duygusal bağlantıları güçlendirmekte, bağımsız ve sürdürülebilir sosyal mekanların gelişmesine örnek olmaktadır.

Proje Künyesi:
Proje Adı:  Prairiefire
Mimari&Tasarım: Verner Jhonson
Bölge: ABD
Yıl: 2014
Fotoğraf: Sam Fentress , David Arbogast , Michael Robinson , Lian Davis

Kaynak: archdailyYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)