Bir Kamusal Alan Enstalasyonu: Qianhai Yüzen Şehir

People’s Architecture Office (PAO), kurak ve atıl bir bölge için kurguladığı Qianhai Floating City enstalasyonu ile bölgeyi canlandırmayı amaçlıyor. Belirsizliğin arttığı bir dönem olan Covid-19 pandemisi sırasında tasarlanan ve gerçekleştirilen proje, kentsel mekânlardaki kamusal alanların, değişen ihtiyaçlara nasıl hızla uyum sağlayabileceğinin bir ifadesidir. Proje, aslında kiralık iskelelerden oluşan esnek bir çerçeveden ibarettir. Bu yapısal sistem, atık olmadan kolayca inşa edilebilir, değiştirilebilir ve demonte edilebilir.

Qianhai Yüzen Şehir
Açık mekânsal kurguya sahip olan yapı, örtü ve geçiş elemanlarıyla ön plana çıkıyor

Qianhai Yüzen Şehir isimli kamusal alan, 2020 Qianhai Gelecek Şehircilik/Mimarlık Sergisi’nin "Anında Şehir" bölümü olarak hizmet verdi. Bu gösteride, halkın katılımına ve aşağıdan yukarıya uygulamalara dayalı yeni şehir planlaması modelleri araştırıldı. Bu tür yaklaşımlar, Qianhai'nin bulunduğu Shenzhen'deki kongre merkezinin kentsel planlamasının aksine, olan yukarıdan aşağıya herkesi kapsayacak şekilde sunuldu.

Kamusal alan Enstalasyonu

Qianhai Yüzen Şehri’nin kamusal alan tasarımı, kolektif bir çaba ile sergi katılımcıları arasındaki tartışmaların sonucu olarak ortaya çıktı. Kamusal alandaki bu büyük çerçeve, film gösterimleri, konferanslar, atölye çalışmaları ve diğer halka açık etkinlikler dahil olmak üzere, bir dizi değişen programa ev sahipliği yaptı. Ziyaretçiler, çeşitli gömülü sanat eserlerini keşfetmek için Qianhai Yüzen Şehri’nin renkli yollarını deneyimleyebiliyordu. Bunun yanı sıra, bu enstalasyonda, ziyaretçilere üç boyutlu ızgarada yaşarken görmeye ve algılamaya fırsat bulamadıkları şehrin kapsayıcı manzaraları sunuluyor.

Kamusal Alan Örnekleri
Yapının çevresiyle olan ilişkisi
Kamusal Alan Aktivite Örnekleri
Enstalasyonda film gösterimleri de yapılıyor
Qianhai Yüzen Şehir DiyagramıYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)