Biyo Bazlı Malzemelerle İnşa Edilen Fransız İlkokulu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hesters Oyon Fransız İlkokulu İçin Ahşap Bir Cephe İnşa Ediyor

Grandes Terres

Biyo bazlı malzemeler, Fransa'da yeniden inşa edilmiş bir ilkokulun cephesini oluşturuyor. Hesters Oyon Architectes, Fransa'daki Grandes Terres ilkokulunu çevre dostu geliştirme kapsamında yeniden inşa etti. Conflans-Sainte-Honorine'in kuzeydoğusundaki bir yerleşim bölgesinde yer alan ilkokul, bir rekreasyon merkezinin yeniden inşasını üstlendi ve ana binasını genişletti. Sürdürülebilir mimari projenin amacı bölgeye kentsellik sağlamak ve okul için ahşaptan yapılmış eğlenceli yeni bir cephe tasarlamaktı.

Grandes Terres

Ana cephe boyunca okula giden tüm girişlere yol açacak şekilde ağaçlarla çevrelenmiş bir aks oluşturuldu. Sürdürülebilir mimari yeni bina, peyzajlı avluları geçen tamamen cam sirkülasyonlarla okulu rekreasyon merkezine bağlıyor. Bu mekansal organizasyon ilkokulun bileşenleri arasında işlevsel özerkliği sağlar. Ayrıca okul şantiyesindeki sıkıntıları sınırlar.

Grandes Terres

Çocuklara Adanmış Bir Alan İçin Etik Malzemeler 

Grandes Terres

Mimarlar ana destek yapısını biyo bazlı ahşaptan çevre dostu bir şekilde inşa etti. Ahşap çatı, ahşap çerçeve duvar ve kara çam kaplamadan açıklıklara ve iç ladin ahşap işçiliğine kadar tüm yapı boyunca biyo bazlı malzemeler kullanıldı. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelere dikkat edildi. Sürdürülebilir mimari örneklerden binanın kabuğunun su geçirmezliği, enerji kaybını sınırlamak için dikkatle incelenmiş ve uygulanmış. 

Grandes Terres

Çinko kaplı origami çatı, mevcut sitenin üzerinde yüzüyor gibi görünüyor. Çatının oynak şekli, binanın dışına sıcak bir atmosfer verir. Tüm alanlar bahçelerle bağlantılıdır, bu nedenle doğal ışık iç mekanın her yerine yayılmış. Ahşabın maddeselliği, çocuklara ayrılmış bu mekanlarda hoş bir ambiyans yaratıyor. Sürdürülebilir mimari malzemelerin kullanımı ve açıklıkların yerleştirilmesi, iç ve dış arasında güçlü bir ilişki oluşturur. Sürdürülebilir binanın peyzaj alanıyla bütünleşmesini artırır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)