Soyak, 50.000 öğrenciyi Akıllı Yıldız Yapıyor!

Soyak’ın ilkokullarda hayata geçireceği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin basın toplantısı 17 Mart’ta Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de yapıldı. Toplantı Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bilgi Üniversitesi’nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar, İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulundaki 4. sınıflarda uygulanacak. Proje, toplamda yaklaşık 50.000 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Soyak’ın ilkokul öğrencilerini hedefleyen ve proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bilgi Üniversitesi’nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi, 17 Mart’ta Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.


Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk’in hoş geldiniz konuşması ile başladı.

Proje tanıtımı kapsamında enerji tasarrufunu sorgulayan sokak röportajlarının izlenmesinin ardından proje anlatımına geçen Çelenk; “Akıllı Yıldızlar bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda hayata geçirilecektir. Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin amacı 4. sınıflarda Fen ve Teknoloji ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencileriyle, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularda farkındalık yaratmaktır” dedi. Çelenk, Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nde 250 öğretmenin 4000 saat boyunca bilgilenip enerji öğretmeni olarak görev alacağını, proje okullarındaki yaklaşık 10.000 4. sınıf öğrencisinin ise yaklaşık 100.000 saat boyunca enerji tasarrufu konusunda eğitim alacaklarını söyledi. Çelenk; “Akıllı Yıldızlar projemizle aynı zamanda 10.000 veliye de toplamda 20.000 saat seminer vereceğiz. Projenin gerçekleşeceği okullarda öğrenim gören toplam 45.000 öğrenci de farklı zaman dilimlerinde en az 3 saat boyunca enerji şenliklerine katılacak. Böylece 135.000 saat boyunca enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme gerçekleştireceğiz” dedi.
Çelenk, Akıllı Yıldızlar’ın aynı adı taşıyan web sitesi vasıtasıyla tüm Türkiye’deki çocuklara enerji tasarrufu ve sürdürülebilir yaşamın önemini aktaran mesajlarla da ulaşacağını belirterek, “Akıllı Yıldızlar’ın web içerikleriyle de tüm Türkiye’de toplamda yaklaşık 50.000 öğrenciye ulaşarak, proje sonunda 150.000 saatlik bilinçlendirme hedefliyoruz” dedi.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü projenin İstanbul bölümünün 2013-2014 ilkbahar öğretim döneminde Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde yer alan toplam 10 ilkokulda, 2014-2015 güz öğretim döneminde ise Arnavutköy İlçesi’nde yer alan 5 ilkokulda, İzmir’de ise 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 15 ilkokulda hayata geçirileceğini belirtti. Çelenk “Proje aynı zamanda Yılmaz Soyak ve Bilge Soyak ilkokulu ile Erkut Soyak Anadolu Lisesi’nde uygulanarak böylece toplam 33 okulda öğrencilerle buluşacaktır” dedi.
İstanbul Küçükçekmece’de projenin uygulanacağı okullar arasında; Altınşehir İlkokulu, Osman Zeki Üngör İlkokulu, Arif Nihat Asya İlkokulu, Toki Şehit Er Yılmaz Özdemir İlkokulu ve Mustafa Kemal Paşa İlkokulu yer alıyor. Akıllı Yıldızlar’ın Başakşehir’de hayata geçirileceği okullarsa Bahçeşehir Süleyman Demirel İlkokulu, Hacı Avni Osman Gül İlkokulu, Mahmut Şevket Zırh İlkokulu, Toki Osmangazi ilkokulu ve Nurettin Topçu İlkokulu.

Proje sunumun ardından Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel;“Bildiğiniz gibi Soyak Holding’in kurumsal kültürü Sürdürülebilir Yaşam Yaklaşımı üzerine bina edilmiştir. Bu bağlamda 2007 yılında ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ projesiyle küresel ısınma kapsamında çok önemli bir unsur olan su tasarrufu konusunda bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attık. Birçok ödül sahibi olan bu projemizin ardından bugün sizlerle paylaştığımız Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk projemizle de ikinci kez ilkokul öğrencilerini hedefliyoruz. Biz çocuklarımıza güveniyor ve gençlerle iş birliği yapmayı seviyoruz” dedi. Çamlıbel konuşmasına çok dikkat çekici rakamlar vererek devam etti. Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, enerji tüketiminin %40’ının binalarda, benzer şekilde tüketilen toplam elektriğin %25’inin de konutlarda kullanıldığını belirterek “Ülkemizde yaklaşık olarak 27 bin ilkokul binası bulunuyor. Bu binaların yaklaşık 1000’i İstanbul’da, 700’ü ise İzmir’de yer alıyor. Buralarda yetişen çocuklarımızın tasarruf bilinciyle enerjiyi kullanmaları bile ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu rakamlara bakıldığında, Türkiye’de enerji tüketiminde yapılacak iyileştirmelerle elde edilecek tasarrufun önemi büyüktür. Okullarımızdaki bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra projemiz kapsamındaki okul binalarımızda gerçekleştirilecek verimlilik uygulamalarıyla da %10 oranında tasarrufa destek olmayı hedefliyoruz. Soyak olarak biz de ‘Bugün Aslında Yarındır’ diyerek geleceğe yatırımı bugünden yapmanın önemini daima vurgulamak ve gelecek nesillerin yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlamak için sosyal yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bugün için bir Akıllı Yıldızın yetişmesinin, yarının sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel’in ardından sahneye gelen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız Enerji tasarrufu konusunda doğru davranışları toplumda yaygınlaştırmanın yolunun çocukları eğitmekten geçtiğini ve bu amaçla gerçekleştirilen bilimsel temelli eğitim projelerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Enerjinin doğru kullanılması gereken çok değerli bir kaynak olduğunun yediden yetmişe herkes tarafından bilinmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için Soyak tarafından gerçekleştirilen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Projesi’nin önemli bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. Çocuklarımızı eğitim programının öznesi olarak konumlandıran Akıllı Yıldızlar onlara küçük yaşlarında sorumluluk vererek, yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)