EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Biyo-çeşitliliği Destekleyen, Sıfır-Enerji Temelli Okul Projesi

Hollandalı mimari firması EVA architecten, sürdürülebilirlik ile esneklik ve doğayla bağ kurmak gibi çevreci değerleri merkezine alan planlamaya sahip SO Fier isimli bir okul imar projesine imza attı. Winkerlaan, Utrecht’te inşa edilen proje dersliklerin yer aldığı akademi binası ve spor salonu olmak üzere iki ana bölümden meydana gelse de tasarımda yer verilen kesintisiz biçimde döşenmiş tuğla cephe sayesinde tek bir bina kütlesi olarak algılanılıyor. Yuvarlatılmış köşeleri sayesinde soft bir görünüme ve kullanılan büyük pencereler sayesinde fazlaca doğal ışığa sahip olan yapının en önemli özelliği ise kullandığı kadar enerjiyi üretebiliyor olması.

Merkez iç bahçenin yanı sıra projede yer verilen yeşil çatı ile toplam yeşil alan miktarı daha da artan proje aynı zamanda biyo-çeşitlilik açısından da yüksek not almaya aday. İki bina arasında yer alan alçak çatı alanında kullanılması uygun bulunan bu yeşil malzemeye - yeşil çatı - entegre edilen kutu biçimindeki yuvalar bölgede yaşayan kırlangıç, yarasa ve serçelere yaşam alanı sağlıyor.

Yapının inşasında mimari bir değer olarak ön planda tutulan esneklik, bir öğreti olarak izlerini normal sınıflara dönüştürülebilen grup odalarında gösteriyor. Hava kalitesi konusunda da ulusal ödüle uygun görülen projenin iç mekan tasarımı için NEST, peyzaj tasarımı için ise Beuk mimarlarıyla işbirliği yapılmış. Yapıda kullanılan inşa malzemeleri hakkında konuşan proje mimarları uyumlu bir renk paletinin yanı sıra yine birbiriyle uyumlu olacak şekilde kullanılan malzemelerin okullara has koşuşturmalı yaşam planı göz önünde bulundurularak seçildiğini kaydediyor. Yapıda hem tasarımsal hem de yeşil malzemeler kullanılması sebebiyle doğrudan inşa tercihleri nezdinde kendini gösteren sürdürülebilir değerler, binanın nihai kullanıcısı olan öğrencileri bu değerlerle tanış etmeyi hedefliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)