Bjarke Ingels Group'un Sürdürülebilir Biosphere Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kuzey İsveç, doğal güzelliği, geniş ormanları ve eşsiz biyosferi ile tanınır. Dört mevsimin güçlü iklimsel zıtlıkları, yerel ahşap ve taş malzemeleri bütünleştiren oldukça dayanıklı bir yapı tipini gerekli kılmış. İsveç, Lapland'deki TreeHotel, çeşitli kabinleriyle ünlüdür. Her kabinin, ormana farklı tepki veren kendi kimliği vardır. Treehotel ve İsveçli kuşbilimci Ulf Öhman ile yakın işbirliği içinde, Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan yeni otel odası Biosphere, ünlü otele 350 kuş evi getirecek.

BIG'in Harads çam ağacından sarkan deneyimsel tasarımı, tesisin sekizinci otel odasıdır ve çevredeki biyosferi iyileştirmeyi amaçlar. Biosphere'in amacı, kuş yuvalarından oluşan bir cepheye sahip ağaç tepeli bir otel odası tasarlayarak İsveç ormanlarındaki kuş popülasyonunun aşağı doğru sarmalını azaltmak ve bunun yerine biyosferi ve doğal yaşam alanını güçledirmek. 

Biosphere TreeHotel

Norrbotten Ornitoloji Derneği başkanı Ulf Öhman "Hem ornitologlar hem de il meclisi tarafından yürütülen Norrbotten County envanteri, çeşitli kuş popülasyonlarının azalmakta olduğunu gösteriyor. Ormancılık, üreyen kuşların yuva yapması için ağaçlarda daha az doğal delik açılmasına neden oldu. Bu nedenle kuş yuvalarının kurulması önemli bir adımdır. Ayrıca iklim değişikliği nedeniyle böcek nüfusu arttı ve kuşların yumurtaları çıkana kadar sona erdi. Yem vermek, kuzey İsveç'te kalan ve kış aylarında yiyeceğe ihtiyaç duyan kuşlar için önemli bir destek mekanizmasıdır. Sadece Treehotels için değil, onları kendi evlerinin yakınına kurabilenler için kuş yuvaları ve yemliklerin kullanımının değeri var. Başkalarını da aynısını yapmaya teşvik edebilirsiniz.” dedi.

Biosphere TreeHotel

Biosphere yerden ağaçların tepesine doğru eğimli bir asma köprü ile erişilir. 34 m2'lik otel odasının içi, karanlık iç mekanlar ve çevredeki manzaradan ilham alan organik malzemeler içeriyor ve bu da ziyaretçilerin dışarıya bakışını güçlendirerek çevrenin doğal güzelliğine odaklanmaya hizmet ediyor.

Biosphere TreeHotel

İç mekan basit ve kullanışlıdır, ancak dama tahtası benzeri sağlam ve açık konsept tasarımı, nispeten küçük bir alanda çeşitli deneyimlere izin verir. Ziyaretçiler, ormanın 360 derecelik manzarasını sunan, ağaçların tepesindeki kanopilere yakın bir çatı terasına erişebilir. Kuş yuvasının bireysel boyutunu değiştirmek ve dışarı doğru genişletmek, kuş türlerinin ve alanlarının sayısına bağlı olarak dış görünümü korurken ışığın girmesine izin verir.

Biosphere TreeHotel

Yeni otel odaları ekolojik yaşam alanlarına sararak, misafirler kuş yaşamını yakından deneyimleme ve gelişen doğanın merkez üssünde olma fırsatına sahip olacak. İnce kuş cıvıltılarıyla çevrili - dış üçlü cam cephe ile dengelenmiş - konuklara samimi, sürükleyici bir doğa deneyimi sunuluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)