BLOX Kopenhag'da Mimarlık ve Tasarımın Evi Konumunda

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kopenhag limanının kıyısında bulunan ve çok amaçlı kullanım için tasarlanmış OMA tarafından tasarlanan BLOX binası, daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yardımcı olmak amacıyla disiplinler arası düşünmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Mimarlık, tasarım ve yaratıcılığa odaklanan dört kuruluşa ev sahipliği yapan BLOX binası, her yıl 250.000'den fazla ziyaretçiyi ağırlarken binada 1.000'den fazla kişi çalışıyor.

BLOXHUB, Danish Architecture Center, DDC – Danish Design Center ve Creative Denmark'in tümünün binada bulunduğu BLOX, iş birliğine odaklanan bir "çapraz disiplinler arası ekosistem" olmayı amaçlıyor. "Şu anda daha önce hiç olmadığı kadar yakın iş birliği yapmalı ve sektörler, yetenekler ve sınırlar arasında yenilik yapmalıyız," diyen Creative Denmark'in İcra Direktörü ve BLOX yönetim ekibinin bir üyesi olan Majken Kalhave, "Aksi takdirde, sürdürülebilirlik konusundaki ortak ajandamızı pratiklere dönüştüremeyiz.” dedi.

BLOX binası

Farklı disiplinler arasındaki iş birliğine odaklanma, geçen yıl Kopenhag'da düzenlenen UIA Dünya Mimarlar Kongresi'nde yapılan çağrılarla uyumlu. Etkinlikte, BLOXHUB, Uluslararası İklim Değişikliği ve Kalkınma Merkezi (ICCCD) direktörü Saleemul Huq ile birlikte olmak üzere dokuz bilim konuşmasına ev sahipliği yaptı. BLOX, inşa edilmiş çevre ve yaratıcı endüstrilerdeki meslekler için bir alan sağlayarak, giderek karmaşık hale gelen bir dünyada yaratım için gerekli olan tartışmayı ve bilgi yayılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kalhave, "Özel ve kamusal aktörler, yeni bilgileri içselleştiriyor ve bunları değiş tokuş etmede daha iyi hale geliyorlar," dedi. "Eğer yaşamın tüm yönlerine hitap eden mekanlar inşa etmek istiyorsanız bunu yalnız başınıza yapamazsınız," diye devam etti. "Biz, bu hareketi desteklemek için buradayız."

Binadaki her bir kuruluş, bu amaçları paylaşır. BLOXHUB, sürdürülebilir kentleşmeye odaklanmışken, DDC – Danish Design Center tasarım aracılığıyla sürdürülebilir büyüme hedeflemekte, Creative Denmark ülkenin yaratıcı endüstrilerinin çalışmalarını vurgulamakta ve Danish Architecture Center ise turlar ve sergiler sunan uluslararası bir destinasyon konumunda. Dört kuruluş da şu anda Avrupa Birliği tarafından desteklenen Desire projesine dahil olmuş. Bu proje, Avrupa genelinde mahalleleri dönüştürmeyi amaçlar.

BLOX binası

BLOXHUB CEO'su ve BLOX yönetim ekibinin bir üyesi olan Torben Klitgaard, "Bu bizim için önemli bir proje," dedi. "Bu proje, bir araya getirdiğimiz beceri setlerimizin nasıl kullanılabileceğini ve vatandaş katılımı, iklim direnci ve biyoçeşitlilik önceliklendirme gibi birçok zorluğu aynı anda ele alabileceğimizi gösteriyor."

Farklı disiplinler arasında iş birliğini teşvik etmenin yanı sıra, BLOX'un temel amaçlarından biri, şehirlerimizin geleceği etrafında gelişen tartışmalara profesyonellerle birlikte halkı da dahil etmek. Konuşmalar, sergiler, atölyeler ve turlar aracılığıyla, binada gerçekleşen profesyonel tartışmalara maruz kalan insanların sayısı bir çeyrek milyonu aşıyor. 

"Vatandaşlar, inşaat sürecinin başlıca paydaşlarıdır ve BLOX bunu yansıtıyor," diye devam etti Klitgaard.

Bu yılın başlarında Danish Architecture Center, şehrin binaları ve manzaralarının tarihini ve geleceğini keşfeden modellerle alanını doldurdu. Copenhagen in Common adlı sergi, şehrin en iyi ve en kötü mimarisini sergiledi. Gelecek yıl, Danish Architecture Center'ın Aware sergisi aracılığıyla mimarlığın insanlar üzerindeki fiziksel ve zihinsel etkilerini keşfedecek. Bu sergi, Danimarkalı mimarlık pratiği 3XN ile iş birliği içinde oluşturuluyor. Bu sergi, ziyaretçileri sistemsel değişiklik yapmaya teşvik etme konusundaki BLOX ahlakını sürdürüyor.

BLOX binası

"Sistemleri yeniden düşünmek istiyorsak, içgüdüsel olarak anlamlı ve arzulanabilir olanı hesaba katmalıyız. Bunu başarmak için sürdürülebilir seçeneği cazip hale getirmek için yaratıcılığı uygulamalıyız," diye açıkladı Kalhave.

2018'de açılan BLOX binası, bir ortak çalışma alanı ve daireler içermekte olup dört sürdürülebilirlik odaklı kuruluşa ev sahipliği yapar. Hollandalı stüdyo OMA tarafından tasarlanan bu bina, site üzerinde uzanan bir yol etrafında düzenlenmiş, üst üste yerleştirilmiş yeşil cam kaplı bloklardan oluşan bir "mini-şehir" olarak konseptlendirilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)