EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Boğaziçi Üniversitesi’ne Arkitera’dan Ödül

Arkitera tarafından her yıl verilen Genç Mimar, Yapı Malzemesi ve İşveren ödülleri, 21 Aralık 2016 Çarşamba akşamı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde yer alan Demir Demirgil Salonu'nda düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Güney Kampüs Çevre İyileştirme Projesi ile İşveren Ödülleri kapsamında ‘’Seçici Kurul Teşvik Ödülü’’ verildi. Ödül, Boğaziçi Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Şahin Öztürk ve ekibine takdim edildi.

2012 yılında başlatılan Etiler Kapı-Meydan Arası Yol ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi’nin mimari uygulamasını Anonim İstanbul üstlendi. Projede yayaların ve özellikle görme engellilerin güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması baz alındı. Bu ihtiyaçların sağlanmasının yanında kampüsün tarihi, doğal özellikleri ve mekânsal hafızasının korunmasına da önem verilen projede, Boğaziçi Üniversitesi’nin peyzajının sürekliliğine de dikkat edildi.

Proje kapsamında girişten meydana kadar olan yürüme yolunda yayaların, özellikle görme engelli yayaların güvenli bir şekilde aşağı inebilmesi için belirli bir genişlik ve süreklilikteki yol ihtiyacı giderildi. Bu ihtiyaç karşılanırken kampüsün tarihi, doğal özellikleri ve üniversite kültürünün yarattığı kuvvetli mekansal hafızasının korunması amaçlandı. Boğaziçi peyzajının sürekliliği ve orman altı bitki türlerinin devamı ise mevcut dokuya eklenen bitki türleri ile sağlandı.

Yaya yolu devamında ele alınan kampüs giriş bölgesi projesinde ise, yaya ve araç girişleri için düzenlemeler, mevcut güvenlik yapıları, otobüs durağı yapısı ile oturma- bekleme imkanları yeniden düzenlendi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)