EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

BREEAM 2012 Ödülleri Sahiplerini Buldu.

BREEAM 2012 ödülleri 20 Mart tarihinde İngiltere Ecobuild Fuarı’nda açıklandı. şimdiye kadarki en yüksek puanlı BREEAM sertifikalı 16 bina, pek çok farklı kategoride ödüle değer görüldü.

BREEAM değerlendirmesi için başvuran yeni ve mevcut binaların sayısındaki dikkat çeken artışı değerlendiren Carol Atkinson, “Bu gelişme, zor ekonimik koşullara rağmen bina sahiplerinin, geliştiricilerin, proje ekiplerinin ve sürdürülebilirliğe yeni standartlar kazandıran değerlendiricilerin kararlılığının ve üstün yeteneklerinin bir göstergesi” dedi. Atkinson “Tüm bu başvuruların bir nedeninin de her geçen gün daha çok danışanın ve proje ekibinin yüksek BREEAM değerlerini daha iyi yapı performanslarına eşdeğer gördüklerine bağlıyoruz” şeklinde konuştu.


BREEAM Awards 2012’de ödül alan binaların tümünde, BREEAM puanlama sisteminin %70 ve üzerine sahip olan “Excellent” ve %85’ine sahip “Outstanding” derecesi bulunuyor. Bugüne kadar verilmiş BREEAM İnşaat Sonrası derecesinin en yükseğine sahip olan Dogs Trust Shrewsbury Rehoming Centre ve her odada bulunan enerji ve su tüketimi göstergeleri sayesinde “İnovasyon Kredisi” kazanan Bradford Üniversitesi’nde yer alan “The Green” adlı öğrenci yurdu %94’ün üzerinde puana sahip olmasıyla bu yılın en dikkat çeken isimleri arasında yer aldı.

Pek çok binanın aynı zamanda enerji verimliliği ve karbon salımı azaltımı konularında örnek teşkil ettiği BREEAM 2012 ödüllerini kazananlar arasında pek çok “İlk” yer aldı;

Houghton Primary Care Centre, BREEAM “Outstanding” derecesi alan İngiltere’deki ilk sağlık merkezi binası olurken, Londra’da BREEAM In-Use sertifikası alan ilk bina hukuk firması Linklaters LLP’ye ait One Silk Street oldu. Ayrıca Thameside Hapisanesi’ndeki Yaşam Ünitesi BREEAM “Outstanding” derecesine sahip ilk hapisane binası olurken uluslararası alanda ödül kazanan binalar arasında Paris’te yer alan 44 katlı ofis binası Tour Majunga, 2011 yılında Avrupa’daki en yüksek puana sahip olan bina olarak dikkat çekti.

BREEAM Domestik Renovasyonları Destekliyor

BREEAM Domestik Renovasyon Şeması, 2 Temmuz 2012 tarihinde başvurulara açılacak. Yeni program konut sahipleri, yöneticilerine daha kaliteli ve sürdürülebilir yenileme çalışmaları gerçekleştirebilmelerine yardımcı olacak. Şeması, aynı zamanda karbon, su ve atık tasarrufu sağlayacak yenileme çalışmalarının çevresel pratiklere adapte edilmesini ve daha sağlıklı bir iç mekan kalitesine ulaşılmasını sağlayacak.

Değerlendirmeye ilişkin kitapçığa ise 11 Haziran tarihinden itibaren http://www.breeam.org/ adresinden ulaşılabilecek. BREEAM Domestik Renovasyon, aşağıdaki özelliğe sahip pek çok projede kullanılabilir;

Konut için türlü tadilatların yapılması ( Örnek: İzolasyon için pencere değişimi)

Dönüşümler ve değişimlerin yapılması (Büyük bir yapıyı küçültmek veya eski yapının kullanım amacını değiştirmek)

Yenileme çalışmalarının çok sayıda konutu kapsaması.

BREEAM Ödülleri

Bespoke* Dogs Trust Shrewsbury Rehoming Centre

Veri Merkezleri Ödülü British Geological Survey Data Centre, near Nottingham

Eğitim Yapıları Ödülü Ashmount Primary School and Bowlers Nursery, Crouch Hill Park

İleri Eğitim Yapıları Ödülü SusCon, North West Kent College

Yüksek Eğitim Yapıları Ödülü Lancaster Institute for the Contemporary Arts

İtfaiye Binası Ödülü Harold Hill Fire Station

Sağlık Binası Ödülü Houghton Primary Care Centre

Endüstriyel Yapılar Ödülü Foresterhill Energy Centre, NHS Grampian

BREEAM Uluslararası Ödülü Tour Majunga, Paris

Mevcut Yapılar Part 1 Oude Houtlei 140, Gent

Mevcut Yapılar Part 2 One Silk Street, City of London

Çoklu Konut Ödülü The Green, University of Bradford

Ofis Binası Ödülü Green Incubator, South Shields

Hapishane Yapıları Ödülü Thameside Prison Living Unit

Alışveriş Merkezleri Ödülü Waitrose Stratford City

Sürdürülebilir Yapı Kodları Ödülü St John's Church Vicarage, Wembley

Yılın Danışmanı Barny Evans, Joanne Thetford and Duncan Wren

Yılın Danışman Firması Capita Symonds

*Bespoke: Standartlari oluşturulmuş ve BREEAM Avrupa ve BREEAM Körfez Bölgesi olarak düzenlenmiş olan standart şemalarıyla kesişmeyen projelere ayrılan kategori.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)