EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bu Kovanın Açılıp kapanan Yeşil Bir Çatısı Var!

Vesu, Gujarat’da (Hindistan) inşa edilen Hive (Kovan), üzerinde birden fazla biçimde doğadan izler taşıyan sürdürülebilir bir aile evi. 

Ahmedabad merkezli Openideas Architecture tarafından gerçekleştirilen proje aynı zamanda kullanıcısının inşa öncesi belirlediği tasarım kararlarına da saygı gösteriyor. 

Böylelikle pırlanta işlemek için kullanılan bir makine de, kullanıcının mesleği sebebiyle, tasarımsal tercihler açısından projede kendine yer bulmuş oluyor. Cephesinde kullanılan petek sembollerinden esinle ismi konulan 600 metrekarelik rezidans projesinde yer verilen sensör temelli solar modüller ışık şartlarına uygun biçimde kendiliğinden açılıp kapanıyor.

Mimari firmayı yeşil yapı malzemelerinden sürdürülebilir mimari yaklaşımlara kadar uzanan ve bir yıllık günışığı çalışması yapılmasını zorlu kılan 90 maddelik bir liste ile karşılayan bina kullanıcısı, mimarların gerçekleştirdikleri dış mekân ısısı, nem, güneş radyasyonu, bulut ve rüzgar hareketlerini konu alan derin bir çalışma yapmasına neden olmuş. Bu çalışma sonucunda ortaya V harfini andıran, metal çerçeveli bir yapıyla birlikte birden çok kata yerleştirilen yeşil alanlar çıkmış. Bu yeşil alanlardan biri ise üzerinde hareket edilmesi de mümkün olan yeşil çatı.

Termal koşulları ve aydınlanmayı optimum derecede destekleyecek şekilde otomatik olarak açılıp kapanan cephe aynı zamanda iç mekânda yaratılan ışık ve gölge biçimlerini de değiştiriyor. Yapı, fonksiyon ve mekanizma açısından üzerinde çok çalışılan cephe, tasarımında yer verilen petek öğeleri ile aynı zamanda projeye biyomimikri sayesinde değişkenlik değeri de katmış oluyor.

Yapının dışında kullanılması uygun bulunan metal katmandan farklı olarak açık plan inşa edilen iç mekânda sıcak bir ambiyans yakalama hedefiyle ahşap ve taş gibi doğal malzemelere karma kullanım ile yer verilmiş. İç ve dış mekân arasındaki tasarımsal devamlılık ise iç mekân tasarımında kullanılan mobilya ve yapı ürünlerinde geometrik biçim ve düz çizgilere sahip tercihler yapılması.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)