Bütün Haliyle “Yaşayan Bir Organizma”

Büro Ole Scheeren tarafından hazırlanan ve “Shenzhen dalgası” adı verilen proje, Çin’in önde gelen teknoloji firmalarının merkez binası olarak hizmet verecek. Güney Çin’de gerçekleştirilmesi planlanan bu benzersiz proje çalışma ve birlikte yaşam alanlarının geleceği konusunda çığır açacak, bütün haliyle “yaşayan bir organizma” olarak tanımlanmasına sebep olan tasarım kararları etrafında şekillenecek. Projenin geçtiğimiz günlerde Shenzhen belediye başkanı ve kalkınma ajansı tarafından onaylandığı biliniyor.

ZTE’nin yeni merkez ofisinin de ev sahipliği yapacak olan proje, mevcut salgının arifesinde esnek bir çalışma alanı olarak tasarlandı. Zeminin hemen üzerinde süzülen bu yapı, gelecekte çalışma alanlarının nasıl olacağı sorusuna da yanıt veriyor. Şehrin bir parçası olarak işlev görmesi istenen proje bir yandan inşa edildiği bağlamın ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan yerel halk ile de ilişki halinde olacak.

Binanın sokak seviyesinin üzerinde başlıyor olması altında kendini kentin dokusuna bağlamasına olanak sağlayacak bir plazaya inşa alanı teşkil edecek. Bu plaza içerisinde yer alacak amfitiyatro ile bir kültür alanı oluşturulup ek olarak inşa edilecek kafeterya ve sergi alanı ile bu işlev güçlendirilecek.

Yapı resmi ve gayriresmi çalışma alanlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra araştırma, geliştirme ve dinleme alanlarını da bünyesinde bulunduracak. Yapıyı boydan boya kesen çapraz “dalga” farklı katları birbiriyle bağlarken zemin ve teras arasında da bir bağ oluşturacak. Bina içi yaya trafiği, ışık alımı ve manzara seyri için mekan yaratacak olan bu dalga yapı içerisindeki bina kullanıcılarının birbirleriyle tanış olmalarına da olanak tanıyacak.

İlk katta yer alacak lobi doğal ışıkla aydınlanırken birey ve grupların dinlenme, buluşma ve sosyalleşme için kullanacakları bir alan da temin edecek. Tüm katlarına yeşil ve çevreci değerlerin hakim olacağı projede aynı zamanda bir spor salonu, kafe ve teras barı da yer alıyor.

Her biri bir futbol sahası büyüklüğünde olacak katlar çoğunlukla açık plana göre inşa edilecek. İsteğe göre bölünmeleri mümkün olan bu katlar farklı program, çalışma tipi ve ihtiyaçları maksimum derecede karşılayacak biçimde şekillendirilecek. Her katta yer alacak dış mekan terasları iç ve dış mekan arasındaki bağlantının asla kopmamasını sağlayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)