Büyük Ölçekli Termal Pencere Sistemleri

Binalardan gelen toplam enerji talebi son yıllarda önemli ölçüde artmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde enerji tüketen cihazlara erişimin artması, dolayısıyla bu cihazlara daha fazla sahip olunması ve artan kentsel yoğunlukların etkisiyle, bugün küresel enerji tüketiminin üçte birinden fazlasını ve doğrudan CO2 emisyonlarının yaklaşık %15'ini oluşturuyor. İklim krizinin ağırlaşması ve sonuçlarının her zamankinden daha görünür hale gelmesi, mimarlık ve inşaat sektörlerinin bu sonuçlara sessiz kalmasını güçleştiriyor. Bu durum bir bakıma sektörün kendini yenilemesi anlamına geliyor. Bu bağlamda tasarım kararları, inşaat teknikleri veya yenilikçi ürünler yoluyla, çevrede oluşturduğu etkinin sorumluluğunu üstlenmeli ve enerji tüketimini azaltmaya öncelik vermelidir. Ancak bu çözümün asıl anahtarı, süreçte estetik ve konfordan ödün vermemekte yatmaktadır.

Enerji verimli

Bir binada enerji kullanım alanları genel olarak ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeye karşılık gelir. Bu da bina cephelerinin ve özellikle pencerelerin rolünün çok önemli olduğunu gösterir. Elbette pencereler ve kapılar doğal ışık, manzara, hava akışı ve girişler için gereklidir; ancak doğru pencere seçimi doğru sistem ve malzemelerle, daha iyi sıcaklık kontrolü için yalıtım sağlayarak kış aylarında soğuk havaya karşı bir bariyer oluşturabilir. Yine aynı şekilde, doğru bir pencere yaz aylarında dış ısıyı engelleyebilir. Bu şekilde, enerji verimli termal pencere sistemleri, verimli, uygun maliyetli alanlara giden yolda birçok olasılık açabilir. Bu pencereler daha yüksek başlangıç ​​maliyetlerine sahip olmalarına rağmen, bu maliyetler verim olarak önemli enerji tasarrufları sayesinde birkaç yıl içinde birbiri ile dengelenir.

Optimum Termal Performans ve Çekici Görseller

Çoğu zaman Pasif Ev Sertifikasyonu binalarda dayanıklılığın sağlanmasında lider standart olarak belirlenir. Aslında bakarsak, kriterlerine göre tasarlanan projeler, koda uygun projelere göre enerji tüketimi bazında %60-85 daha iyi performans gösteriyor. Ancak çok aileli konut projeleri gibi karmaşık konfigürasyonlara sahip birçok büyük ölçekli binada bu standardı karşılamak oldukça zor olabilir. Buna, yaşamak veya çalışmak için çekici alanlar yaratma arzusunu da eklersek, tasarım profesyonellerinin karmaşık bir görevle karşı karşıya olduğu açıktır.

Bu ihtiyaçların farkında olan geniş formatlı pencere üreticileri, çeşitli bina şemalarına kolayca dahil edilebilecek ürünler sunmaya odaklandı; ancak bu pencerelerin rtkili olmaları için, bunların bir dizi gereksinime uyması gerekiyor. Örneği bölmeli ünitelere sahip olan bir cam, binanın iklim bölgesine bağlı olarak termal ısı akışını veya güneş ısısı kazanımını kısıtlamalıdır. Cam çerçeveleri ise içlerindeki ısı akışını ve termal köprülemeyi kontrol edecek şekilde tasarlanmalıdır. Aynı zamanda bu pencerelerin bulunduğu bölümdeki bütün alanı havalandırması için kolayca açılması gerekir, ancak yine de istenmeyen hava sızmasını engellemek için sıkıca kapanabilmelidir. Özetle, tüm bu pencere konfigirasyonları insan ve manzaraya ile bağlantı sağlarken, aynı zamanda şık, temiz bir çizgide çağdaş stil dahil olmak üzere günümüzün görsel taleplerine yanıt vermelilerdir.

Mühendislik ve tasarımdaki son yenilikler, pencere konusunda bazı çekici ve verimli seçimler üretmek için bu kriterleri dikkate almıştır. Örneğin, mimari cam sistemlerinin endüstri lideri üreticisi ve tedarikçisi olan CRL, yüksek termal performansa ve olağanüstü işlevsel ve estetik niteliklere sahip bir dizi büyük ölçekli pencere ürünleri geliştirmiştir. Aşağıda bazılarını benzersiz özelliklerini görebilirsiniz.

Sürgülü Kapılar

Büyük boy cam kapılar çarpıcı görseller oluştursa da aşırı ısı kaybına veya güneş kazancına neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, CRL'nin geniş formatlı sürgülü kapı sistemleri, gün ışığı, kesintisiz görüş ve maksimum şeffaflık sağlarken, termal kırılmalar ve ısıcam kullanarak ısı transferini azaltır. Konforlu iç sıcaklıkları korumak için bina kabuğunun geri kalanıyla birlikte çalışarak, ısıtma veya soğutma sistemlerine daha az yük bindirir ve kullanıcı refahını artırır. Örneğin Palisades S100 Kayar Kapı, zarif minimalist görünümüyle tanınan, 13 fit (yaklaşık 3960 mm) panel yüksekliklerine ve 7 fit (yaklaşık 2130 mm) genişliğe kadar ultra ince panel rayları ve direkleri ile tasarlanmıştır. Bu kapı, aynı zamanda hava ve su girişine dayanacak şekilde tasarlanmış özel contalara sahiptir ve yüksek yükler, sapma ve ağır kullanım limitleri, yapısal ve termal performansı aşan dış uygulamalar için uygundur.

Çift Katlanır Kapılar

Bir yana yığılan çok sayıda menteşeli panel ile karakterize edilen en yeni ikiye katlanır cam kapı sistemleri, termal ve estetik nitelikler açısından da ilerlemeler sunar. Bu kapılar açıldıklarında havalandırma ve gün ışığına izin veren kesintisiz geçişler sağlarlar. Aynı zamanda kapatıldıklarında akıcı bir görünüm sağlarlar, manzarayı korumak için engelleri önlerler. Su ve hava sızmasına karşı koruma sağlamak için sıkıca kapatılmaları gerekir. Bunlara ek olarak, termal olarak kırılmış çerçeveler ve birlikte 0,36 standart U faktörleri üreten, yıl boyunca konforlu iç sıcaklıkları koruyan ve klima sistemlerine daha az yük bindiren 1 inç (2,5 cm) çift camlı yalıtım camı içerebilir.

Giriş Kapıları

Giriş kapıları, özellikle sürekli sirkülasyona sahip büyük ölçekli binalarda, hava sızıntıları yoluyla verimliliğe meydan okuyabilir. Bu anlamda bazı cam kapılar, enerji tasarrufu gerekliliklerini yerine getirmek ve aynı zamanda zarif bir görünüm sağlamak için tasarlanır.

Sağlıklı, çekici ve yüksek düzeyde enerji tasarrufu performansı elde eden karmaşık binalar veya çok aileli projeler geliştirmek adına mimarlar pencerelerle ilgili bahsettiğimiz bir dizi stratejileri benimsemelidirler. Bu, Hava Şartlarına Dayanıklı Bariyerlerin (WRB'ler) doğru kullanımı ile bina kabuğunu geliştirmek ve etkili Değişken Soğutucu Akışkan Akışı (VRF) sistemlerini dahil etmek gibi tasarım kararlarını içerir. Fenestrasyon ise konfordan ve güzel görsellikten ödün vermeden yüksek ısıl performans sağlayan büyük ölçekli kapılar seçilerek ele alınabilir. Bu stratejiler birleştirilirse, insan ve çevre refahını teşvik eden net-sıfır mimarinin evrensel hedefine katkıda bulunmak mümkündür.-


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)