Carrochan İskoçya'daki Kuzey ve Batı Balloch'un İlk Ulusal Parkı'nın İdari Binası

Carrochan Mayıs 2008'de Kullanıma Açıldı
Loch Lomond ve Trossachs Ulusal Parkı İdari Binası İskoç Parlamentosu’ndan sonra İskoç Hükümeti tarafından finanse edilen, programa ve bütçeye uyulup büyük başarı sağlayan ilk bina olma özelliği taşıyor. Yeni bina 120’den fazla çalışana, halktan ilgili gruplara, İskoç Doğal Varlıkları ve Iskoç Çevre Koruma Ajansı’na (SEPA) esnek çalışma alanları sağlıyor. Tasarım ekibi, müşterilerin ekonomik ve sürdürülebilir bina isteklerini karşılamak için çaba sarfettiklerini belirtiyorlar. Yapı, çembere yakın, araba park yeri olarak kullanılan bir arazide gerçekleştirilmiş. Yapının, çember ile Balloch Country Park’a giden yolun birleştiği yerde alana karşılık veren kıvrımlı ve eğimli bir planı bulunuyor. Yapının ön kısmında çalışanları ve ziyaretçileri davet edici kanopi/gölgeliği takip eden alanda fuaye, toplantı ve konferans odaları yer alıyor. Ofis alanları merkezi sokak etrafında düzenlenmiştir ve burası binanın kalbi durumundadır. Burası ışığı ve havalandırmayı bina planının derinlerine kadar ulaştıran, camla kaplı bir sokaktır. Ana ofisler açık plan olup bu sokağa bakar ve dolaşım yapının ortasında bulunmasına rağmen bir dış mekan havası yaratan bu alan aracılığıyla sağlanır.

Merkez sokak açıklık hissi vermekle birlikte departmandan departmana görüş olanağı sağlar. Kütüphane ve kafeterya alanları bu merkez bölgeden ayrı bulunur ve çift kat yüksekliğindedir. Ayrıca zemin katta toplantılar, repografik, arşiv ve paylaştırıcı bilgisayar ağı odaları için daha özel odalar bulunur. Birinci kat açık plandır ve tavanın çatı çizgisini takip etmesi bina yüksekliğini artırır. Bina kesiti geleneksel ambar gibi çift eğimli çatıları olan yapıların iskeletini baz alır. Eski genel merkez binasından farklı bir anlayışla tasarlanan bu yeni binada çalışanlar, bu mekanlarda daha üretici olduklarını çünkü daha mutlu ve sağlıklı hissettiklerini belirtiyorlar.

Sürdürülebilir Tasarım
Müşterilerin isteklerindeki başlıca özellik yapının sürdürülebilir tasarım ilkesi ile tasarlanması olduğunu söyleyen tasarımcılar, yapı için 78.1’lik yüzde ile BREEAM Excellent derecesi almayı başardı. Sürdürülebilir tasarımın bazı özellikleri daha sonra eklenebilir olmasına rağmen sürdürülebilirlik, tasarımın başlangıç konseptlerinden itibaren tasarıma dahil edildi.

Malzemeler
Tasarımda genelde doğal malzemeler kullanılmıştır. Tasarımcılar, ahşabı mümkün olduğunca çok, çelik ve beton malzeme kullanımını en az oranda tutmak istediklerini belirtiyorlar. Yapının iskeleti köknar ağacından yapılmış yaş ahşaptır. Zemindeki ilk kaplamanın üst tabakası kontra plak olup, yapısal ahşap LVL kirişlerden yapılmıştır. Tasarımda ayrıca ahşap dış perde ve denge duvarları bulunur. Yaş ahşaptan yapılamayan yapı elemanları ise zamkla lamine edilmiş (Glulam) kirişlerden yapılmıştır. Dış cepheler Lake District bölgesindeki doğal taş olan İskoç karaçamı ile giydirilmiş, ahşap penceler ise kontrol edilen ormanlardaki kerestelerden yapılmıştır. Bina inşasında ve geçici işlerde kullanılan ahşap, sürdürülebilir kaynaklardan olmak zorundadır. Belirtilen iç kaplamalar, Yeşil Rehbere (Green Guide) göre A olarak derecelenmiştir. Duvarlar ve çatı Penrith’deki koyun yünüyle yalıtılmıştır. Çatı kaplaması doğal arduvazdır. Ayrıca iç ve dış zemin için de büyük oranda arduvaz kullanılmıştır. Bütün bu arduvaz ve duvar taşları Lake District’deki aynı taş ocağındandır. Malzemelerin, nakliyatı için harcanılacak enerjiyi en aza indirmek amacıyla yerel olmasına özen gösterilmiştir.

Enerji Verimli Tasarım
Bina formundan dolayı alanların %80’inde mekanik havalandırmaya ihtiyaç duyulmamış olup, doğal havalandırma ofislerin bina çevresine yerleştirilmesiyle ve merkez bahçeden çapraz havalandırma akımıyla sağlanılmıştır. Aynı şekilde, suni aydınlatma ihtiyacı azaltılmakta ve ofisler için yeterli gün ışığı temin edilmektedir. Güney cephedeki ofislerde güneş ışıgından ısı kazanımını (solar gain) en aza indirmek amacıyla küçük pencereler, kuzey cephelerdeki ofislerde ise doğal gün ışığını maksimuma çıkarmak için geniş pencereler tasarlanmıştır.

Aydınlatma Konsepti
Isısal Modelleme/Havalandırma Analizi Ofis alanları merkezi sokak etrafında düzenlenmiştir. Dolaşım yapılan bu alan, çatı penceresiyle sürekli olarak aydınlatılmaktadır. Bu çatı penceresi ve güney ofislerdeki çatı pencerelerinde bulunan otomatik açılan parçalarla yükselen sıcak hava bacadan çekilerek dışarıya atılır. Bu çatı ışıklıkları Bina Yönetim Sistemine bağlıdır. Karbon doğal ısıtma ve sıcak suyu sağlayan biyomas kazanı ahsap yongalarla yanarak çalışır. Ahşap yongaları, yerel bir toplum bağış firması olan Our Power tarafından temin edilip, binanın 30 mil çapı çevresinden sağlanılır.

Atık ve Geri Dönüşüm
İnşaat sırasında, atıklar en az düzeyde tutuldu ve bütün atıklar geri dönüşüm için ayrıldı. Bina kullanıcılarının ofis atıklarıyla ilgili geri dönüşüm konusunda katı kuralları olduğundan binanın farklı yerlerine geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Geri dönüştürülen atık miktarları kayıt altına alınarak, atık idaresi profesyonel olarak gerçekleştirildi.

Ulaşım İhtiyaçları
Yapı Glasgow’dan her 30 dakikada bir tren ulaşımı olan tren istasyonuna yakındır. Buna ek olarak diğer yerel bölgelere ulaşımı sağlayan otobüs garının yanında yer almaktadır. 12 sıra bisikleti sığacak şekilde bisiklet park yerleri de mevcuttur. Müşteri, genellikle Milli Park çalışanları tarafından benimsenmiş yeşil ulaşım planını desteklemektedir.

Parçalama
Binada doğal ve iyi kalitede malzeme kullanıldığı da göz önüne alındığında, uzun ömürlülüğü ve uzun bir süre yıkılmaması düşünülerek tasarlandığı anlaşılmaktadır. Fakat eğer yıkımı söz konusu olursa, bütün bina yapısı, dokusu ve kaplamaları kolaylıkla sökülebilir olduğundan yeniden kullanılabilir.

Enerji Tüketimi ve CO2 Salınımı
Proje servisleri düşük karbon sistemlerini kullanarak – sadece senelik 29kg CO2 m2 – kaliteli iç ortam yaratmaktadır. Düşük enerji kullanımı ve CO2 üretim performansı projenin başından itibaren hedefleniş ve sonuçta hedeflenen seviyelere ulaşılmıştır. Enerji kullanımı ve binanın performansı müşteri tarafından kontrol edilmiş ve Bina Servisi Karbon Endeksinin değerlendirmesinde puan alan projenin şu ana kadar yapılan en iyi uygulamadan daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)