Çatılarda Yeşil Alanlara Yer Açmak

Bilimsel araştırmalar ofis yapılarında çalışanların dış mekana erişiminin refahı ve verimliliği önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Bu gerçekten hareketle, dış mekana sahip yapılardaki ekim işleri maliyet kalemi olmaktan çıkıp, ekonomik olarak gelir getiren bir modele dönüşür.   

Bu modele örnek olacak bir proje Amsterdam'ın hızla gelişen bir ticaret bölgesi olan Zuidas'ta hayata geçirildi. 
Terrace Tower Amsterdam binası, yeşil çatıları ofis binası tasarımının ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi ve ofis çalışanlarına yeşil açık alanlar sağlamak amacıyla tasarlandı.
Bjarke Ingels Group'un ikonik ve  yüksek kaliteli mimarisinin ürünü olan Terrace Tower Amsterdam binasının çatıları DELVA tarafından tasarlanan cömert yeşil çatı teraslarıyla zenginleştirilmiş. Yapının çekici kalabilmesi için daha dostça, daha çeşitli ve daha yeşil olması gerekiyordu.
Terrace Tower Amsterdam'da tasarım stratejisi olarak çatı teraslarına yer açılması amacıyla blokların kaydırılması şeklinde ele alınmış. Camla çevrili balkonlar, 3D saksılarda ağaçlar, bahçe bitkileri ve çalılar dikilmiş.

Yeşil çatılarda, temel bir alt tabaka katmanının üstüne ağaçlar ve çalılar dikilmiş. 3D baskılı saksılardan oluşan yaratıcı bir çatı yapısı yapısı oluşturulurken, çimler ve uzun ömürlü bitkiler, fayanslar boyunca ve arasında yeşil bir halı oluşturmuş. Merkezdeki daha küçük mevcut ağaçlar, daha büyük huş, kiraz ve çam ağaçlarıyla çerçevelenmiş.

Tasarım:
BIG – Bjarke Ingels Grup
Peyzaj Tasarımı:
DELVA Peyzaj Mimarlığı / Şehircilik
Yer:
Amsterdam, Hollanda
Proje:
Terrace Tower Amsterdam Zuidas binası
Fotoğraflar:
Sebastian van Damme

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)