Çevre Unsurlarını Tehlikeye Atmayan Mimari

Hindistan, Delhi'nin Ulusal Başkent Bölgesi'nde bulunan Cantilever House by Zero Energy Design Lab, sert Kuzey Hindistan iklimi düşünülerek enerji verimliliği ve geleneksel mimari unsurlarına odaklanan geometrik şekilde tasarlanmıştır. Müşterinin isteği yüksek etkili inşaat yöntemleri ile çevre unsurlarını tehlikeye atmadan doğal çevreden yararlanmaktı.

Enerji verimli ve sürdürülebilir konut

Tasarımcılar, temel zorluk, konsolların tasarım şemasının baskın bir parçasını oluşturduğu ve tipik bir yapısal bütünlük elde etmek için yeterli çelik takviye gerektirdiği göz önüne alındığında, ekonomik canlılık için çeliğin makul kullanımıyla çerçeveyi tasarladılar. Buna ek olarak, sahadaki işçilerin inşaatı hassas bir şekilde yürütmeleri için eğitilmesi gerekiyordu.

Enerji verimli ve sürdürülebilir konut

Tasarım, bölgenin sıcak ve kuru iklimiyle mücadele etmek için pasif soğutma teknikleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşturuldu. Tasarımcılar, yaşam alanlarını doğal ışık sağlamak için kuzey ve doğuya yerleştirirken, gün boyunca minimum ısı kazanımı için batı ve güneydeki özel alanları da dahil ettiler. Güney pencerelerin dışında gölge sağlamak için bir pergola konumlandırıldı.

Çevre dostu konut iç mekan görüntüsü

Çift yükseklikte bir lobi, baca havalandırmasını sağlamak için kuzeyde yaz avlusu ve güneyde bir kış avlusu tarafından korunurken, evin kuzey cephesi parlamayı önlemek ve termal direnç için çift camlı Low-e kaplamalıdır. Güneyde, tasarımcılar ısı emilimini daha fazla önlemek için daha az sayıda pencere eklediler.

Bahçe dizaynı

Çeşitli bitkiler ve dikey bahçelerin yanı sıra kuzey tarafındaki su sahası, daha serin bir mikro iklim yaratır, ev sakinleri için hava temizleme elemanları ekler. Çatıya monte edilen bir güneş sıcak su sistemi, ev için sıcak su sağlar. Ayrıca ön ve arka çimleri sulamak için bir yağmur suyu toplama sistemi kullanılır.

Bahçe tasarımı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)