EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Inkstone House OCT Linpan Kültür Merkezi

Inkstone House OCT Linpan Kültür Merkezi, Anren, Sichuan, Sichuan Eyaleti, Chengdu Şehri, Dayi İlçesi, Anren Kasabasının Linpan bölgesinin ortasında yer almaktadır. Arazinin batısı Qimu Nehri'ne bitişiktir, bu alan geniş tarlalar ve bambu ormanları ile çevrilidir. Tasarım, orijinal doğal peyzajla bütünleşmeye, Batı Sichuan'daki geleneksel binaların malzeme ve mekansal unsurlarını sürdürmeye, mimari kültürün, inşaatın ve yerellik ve yeni ortaya çıkan tekniklerin kombinasyonunun yapısal performansa dayalı rehberliğinde bir arada varlığını keşfetmeye çalışıyor.

Kültür Merkezi Tasarımı

Linpan Peyzaj Kompleksi
Batı Sichuan Ovası uzun bir tarihe ve eşsiz bir Linpan manzarasına sahiptir. Linpan peyzaj projesi, Batı Sichuan'ın halk geleneklerine derinden damgasını vuran, yaşamı ve mimari formu uzun vadeli tarihsel birikim içinde kültürel bir sembole dönüşen, üretim, yaşam ve peyzajı bütünleştiren karmaşık bir peyzaj modeli olduğu söylenebilir. Kırsal yaşamın özgürlüğü ve vahşiliği, bambu ve nehirler arasında doğal olarak ortaya çıkar.

Linpan Peyzaj Kompleksi
Kültür Merkezi

Planlama ve tasarım konsepti, Song Hanedanlığından Huang Jian'ın bir şiiri olan Passing by Anren'den başlar. Şiirde betimlenen doğal ve hümanist sahneler, mekâna dair içsel algımızın başlangıç ​​noktasıdır. Tasarımcılar Linpan bölgesinin gelecekte yeniden geliştirilmesi amacıyla bir gösteri merkezi tasarlayarak, yeni binalar ve geleneksel Linpan'ın mekânsal bir simbiyoz modeli yaratmaya çalışıyorlar. Bu projede Qimu Nehri ve çevresindeki Linpan bitki örtüsü tamamen korunur.

Kompozit Tasarım

Kültür merkezi, tarım ve Linpan kültürünün yaşam deneyimini sürdüren geniş bir sebze alanı ile çevrilidir. Bu nedenle tasarımcılar, yol kenarında tanımlanması kolay bir arazi seçmek yerine, doğayı algılayan bir yol yaratmayı umuyorlar. Çok katmanlı deneyim sahneleri ise Linpan basamaklandırması ile gerçekleştiriliyor.

 Geleceğin Mekânsal Deneyimi
Mekânsal düzende koridor, kültür merkezi ve tarımsal hizmet yardımcı binası olmak üzere üç yapı bir arada bulunmaktadır.

Kompozit koridor tasarımı, tüm bina kompleksine giriş olarak eğimli çatıyı kırsal altyapı sistemine entegre ediyor. Gelecekte, çay büfesi, hediyelik eşya dükkânı, koşu istasyonu ve diğer işlevler tanıtılacak. Bu da Linpan'ın yerlilerinin yaşamlarını yeniden tanımlayacaktır. Tüm koridor, peyzajın üzerinde yüzerek, yerel hayvanların ve doğal ekolojinin alışkanlığını koruyarak, köylülerin ve turistlerin akışını mimari bir alana dönüştürüyor. Bu şekilde koridor, çevredeki kırsalın geleneksel türlerinden öğrenir ve hesaplamalı tasarım yoluyla gelecekteki mekânsal deneyimi getirir.

Ekolojik Tasarım
Geleneksel Çin Mimarisi

Geleneksel Çin Mimarisi Esintisi

Ana binanın tasarım konsepti, geleneksel Çin kaligrafisinin mürekkep taşından türetilmiştir. Binanın genel hatları sağlam ve diktir. Buna dayanarak, geleneksel Çin mimarisinin kaidesini ve çatısını yeniden inşa etme niyetini takiben alt tabaka nispeten sağlam ve sabittir; ikinci kat zarif ve esnektir. Ancak ikisi iç içe geçmiş, birbirleriyle diyalog halinde, oluşum ve niyet arasında bir dizi topolojik deformasyon oluştururlar. Aynı zamanda çatı, gökyüzü ve yeryüzünün sınırını birbirine bağlamak ve geleneksel Çin mimarisinin unsurlarını yakından ilişkili kılan mekânın unsurlarını ve ilişkilerini yeniden düşünmek için zarif bir eğri ile iç avluya doğru eğilir.

Oval Çatı Örnekleri
Parametrik Çatı Tasarımı

İki katlı veranda, Chengdu Ovası'nın gelecekteki "boş zaman" yaşamını tasvir ediyor. Zemin kat, ekran, resepsiyon, konferans, iletişim ve ilgili yardımcı işlevlerle donatılmıştır. İkinci kat ise, esas olarak, çay tadımı, enstrüman, yemek ve satranç oynamak vb. için doğa ile etkileşime giren farklı boyutlarda bir dizi bağımsız odadan oluşuyor. Tuğla cephe boyunca hafif eğimi artırarak, önce nispeten kapalı bir alan deneyimi yaşıyorsunuz, ancak görüş yükseldikçe, tarla manzarası yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Güneş doğup batarken ve mevsimler değiştikçe manzara ve deneyim farklılaşıyor. Bu alan doğayı deneyimlemek için eşsiz bir yer sağlıyor.

Ek olarak, tarıma yardımcı olmak için ayrılan tuğla duvarlı toprak kaplama binası, esas olarak tüm alan üzerinde tarım rotasyonu için aletlerin depolanmasını ve ayrıca dinlenme ve yemek gibi yardımcı işlevleri desteklemek için kullanılıyor.

Dijital Tasarım ve İnşaat

Dijital Tasarım ve İnşaat

Dijital teknoloji ile yönlendirilen yapısal performansa dayalı tasarım, geometrik form bulma hesaplama, yapısal performans simülasyonu, yinelemeli ve optimizasyon süreci yoluyla yapısal rasyonellik ile en iyi performansı arama hedefini belirleyen bir süreçtir. Geometrik mantık, yapısal mantık ve inşa mantığının bütünleşmesine vurgu yapan bu tasarım yaklaşımı, gelenek ve çağdaşlığın bütünleşmesini rasyonel olarak gerçekleştirir.

Çelik Kiriş Örnekleri

Geleneksel Çin ahşap konstrüksiyonunun temel mantığı “küçük malzeme birimi kullanmak” olsa da, laminwood ve çelik ile ahşabın birleşimi çağdaş ahşap konstrüksiyonun yeni olanaklarını araştırdı. Tasarımcılar, günümüzün manzaralı kırsal inşaatın mimari uygulamalarında, yeni malzeme ve yapı teknolojisi altında geleneksel ahşap çerçeve inovasyonunu ve devamını daha derine kazmaya çalışıyorlar. Inkstone House OCT Linpan Kültür Merkezi'nin mimari yapısı çelik kolonlarla hafif ve şeffaf bir alan oluşturuyor. Çelik-ahşap kompozit yapısal çatı, değişken kesitli lamine ahşap kirişler, çelik kare boru kirişler ve çelik I-kirişlerin bir kombinasyonu ile basit ve sıcak bir çıkıntı alanı sağlıyor.

Çelik Kiriş Tasarımı

Sergi merkezinin ana kirişinde, değişken kesitli H-şekilli çelik kiriş, geleneksel Çin Zamanlayıcı yapısı olan “kova kemerinin (Dougong)” “ang”ı olarak kullanılmıştır. H-şekilli çelik kirişin bir ucu, ahşap kirişi desteklemek için dışa doğru uzanır ve kiriş-kolon ekleminde bir bükülme momenti oluşturur. H-şekilli çelik kirişin diğer ucu, bir direnç momenti oluşturmak ve iç ahşap kirişi desteklemek için içeriye doğru uzanır ve kiriş-kolon birleşiminde çatı dengesini gerçekleştirir. H-şekilli çelik kiriş ve ahşap kiriş, çelik levha ve cıvatalarla birbirine bağlanmıştır. Bağlantı makul, yanmaz ve güzel, kuvvet aktarımı açık ve iyi sertlik elde ediliyor. Çelik-ahşap kompozit konsol kiriş, malzeme, yapı, alan ve formun kapsamlı taleplerini gerçekleştirmiştir. Konsollu ahşap kiriş, ahşabın yatay esneme açısından mükemmel performansa sahip olduğunu göstermektedir. Üstteki H-şekilli çelik kiriş gerilimi taşır ve kararsızlık sorununu ortadan kaldırır. H-şekilli çelik kiriş, sarkan glulam kirişin iç kuvvetini iyileştirir ve kaldıraç prensibi ile çatı dengesini gerçekleştirir. Çelik-ahşap kompozit kiriş, saçak altındaki alanı feda etmez ve geleneksel Çin mimarisinin “derin çatı çıkıntılarının” mekânsal unsurlarının modern çevirisini çağdaş ve özlü bir şekilde gerçekleştirir.

Çelik Kiriş Nedir?

Çelik-ahşap kompozit malzemelerin orantısal ayarında tamamen dijital simülasyon ve optimizasyon uygulanmaktadır. Çelik-ahşap kompozit konsol ana kiriş için, ahşap kiriş, değişken kesitli çelik I kirişin yüksekliğine ve uzunluğuna göre esnek bir şekilde uyarlanabilir. Çelik kirişin çıkıntı oranı, saplama ekleminin eğilme momentini iyileştirebilir. Bu arada, bileşen bölümü boyutu minimuma optimize edilmiştir. Değişken kesitli lamine ahşap kiriş için, kirişin gerçek zamanlı topolojik analizi kırkayak tarafından gerçekleştirilir ve analiz sonucu kiriş kesiti optimizasyonu için referans faktörlerinden biri olarak kullanılır. Bileşenlerin geometrik bilgileri aynı parametre sistemine dayandığından, yapısal parametrelerin ve geometrik parametrelerin geri besleme ayarı çok esnek ve verimlidir. Uzun huzme nihayet "dış düz iç eğri" çift hatlı değişken bölümü gerçekleştirir. "Dış düz" formu, su geçirmez yalıtımın döşenmesi için faydalıdır ve "iç eğri", yapısal performans optimizasyonunun sonucudur.

H Kiriş Nedir?

Cephe tuğla duvar tasarımı, nehir görüntüsünün gri tonlamalı girişimini çıkaran, tekil tuğla katmanının dönüş açısını ayarlayan ve ardından resmi mantık ile dijital üretim mantığını kapsamlı bir şekilde dengeleyen ve tamamlamayı optimize eden geleneksel gerdirme bağına dayanmaktadır.

Ayrıca binanın çatısı lacivert kiremitlerle kaplanmış olup, geometrik şekil, kiremitlerin bölünmesi ve döşemenin üst üste binen alanları optimize edilerek benzersiz bir mekânsal deneyim ve mimari dil sağlanmıştır.

İnsan-Makine İşbirliğinin Akıllı Üretimi

Performansa dayalı tasarım altındaki yapı mantığı, “standart dışı” ve “gradyan” grup bileşenlerinin özelliklerini ve veri modelinin geometrik bilgi, yapısal performans ve yapı ile parametrik bağlantısını sunar. Bilgi, mimari tasarım ve inşaatın entegrasyonunu sağlar.

“Digital Brick Construction”, Archi-Union tarafından dijital tuğla üretiminin keşfine devam ediyor. Inkstone House OCT Linpan Kültür Merkezi'nin tuğla duvarının geniş bir alana ve sınırlı bir inşaat süresine sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, “robot prefabrikasyon + yerinde montaj” dijital tuğla duvar süreci üzerinde yenilikçi keşifler yaptık. Tuğla duvarın yapım süreci, robotik fabrika prefabrikasyonunun ve yerinde montaj inşaatının yüksek verimliliğini yansıtıyor. Dijital tuğla duvarın toplam alanı 1000m2'yi aşıyor ve 400'den fazla birime bölünen tek birim robotik tarafından inşa edilmiştir. Son olarak, tuğla duvar prefabrike ediliyor.

Dijital ahşap üretimi” özellikle çok sayıda şekillendirilmiş bileşene sahip binalar için önemlidir. Çatı yapısının kesiti ve çelik-ahşap derzleri, frezeleme ile mükemmel ve verimli bir şekilde sunulur. Çelik-ahşap yapı inşaat sürecinde, model veri rehberliğine dayalı olarak, standart olmayan çelik ve ahşap bileşenler fabrikada önceden üretilir ve yerinde montaj bir aydan kısa sürede tamamlanarak iyi bir maliyet kontrolü sağlanır.

"Robotik plastik 3 boyutlu baskı üretimi" yenilenebilir plastikleri etkin bir şekilde kullanır. Özelleştirilmiş seri üretim, Çin'deki geniş kasaba sahnelerinde yaygın olarak uygulanabilir. Bu projede bu teknik, bölme duvarlar ve mobilya koltukları gibi iç mekânlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sichuan, Anren'deki Inkstone House OCT Linpan Kültür Merkezi, Çin kırsalında çeşitli dijital üretim tekniklerinin ilk kompozit uygulamasını gerçekleştirdi. Ormanın mizacı ve Linpan'ın ekolojik arka planı gibi, bina içinde diyaloğu ve teknoloji ile kültürün harmanlanmasını teşvik eden vahşilik ve incelik bir arada bulunur. Bu aynı zamanda yerel ruhun bir devamıdır. Bu projenin deneysel inşasının zekâ, yeşillik ve sanayileşme kavramını yeni kırsal alanlara tanıtacağını ve Çin'deki güzel kırsal alanların gelecekteki inşaatı için yeni bir açıklama sağlayacağını umuyoruz.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)