Chicago 2025'e Kadar %100 Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot ve Asset Information Service (AIS), 2025 yılına kadar şehirdeki tüm şehir binaları ve tesislerinin tamamen temiz, yenilenebilir enerjiyle çalıştırılacağını duyurdu. Bugün Chicago, ABD'nin en büyük şehirlerinden biri ve şehrinin karbon ayak izini o kadar azalttı ki, 2035 yılına kadar ulaşım otobüslerini ve arabalarını tamamen elektrikli araçlara geçirmeye başlayacak. Anlaşma, “kapsamlı iklim eylemini ilerletmeyi, geleceğin temiz enerji işgücünü inşa etmeyi, anlamlı faydaları adil bir şekilde paylaşmayı ve herkes için yerel bir temiz enerji ekonomisini teşvik etmeyi” hedefliyor.

Chicago Yenilenebilir Enerji

Duyuru, Constellation Energy ve Swift Current Energy ile milyonlarca dolarlık ortaklıklar imzalandıktan sonra geldi. Üç yıllık plan şunları içeriyor; şehir, Swift Current Energy tarafından şu anda geliştirilmekte olan yeni bir güneş enerjisinden temiz yenilenebilir enerji kullanarak havaalanı, Harold Washington Kütüphane Merkezi ve Jardine Su Santrali gibi büyük enerji tüketicilerine kısmen güç sağlayacak. Güneş enerjisi projelerinin inşaatına 2022'nin sonunda başlanacak ve yüzlerce iş fırsatı yaratılacak. Şehir ayrıca, elektrik tüketiminin geri kalanı için küçük ve orta ölçekli binalar ve sokak lambaları gibi diğer kaynaklardan yenilenebilir enerji kredisi alacak.

2025 Chicago Yenilenebilir Enerji

Anlaşma ilk olarak AIS tarafından Eylül 2020'de Chicago'nun karbon ayak izini azaltmak ve 2022 Chicago İklim Eylem Planı'nda (CAP) özetlenen temiz, yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak için imzalanmış. CAP 2022, Chicago şehri tarafından doğrudan yatırım ve eylem yoluyla 2040 yılına kadar sera gazı emisyonlarında %62'ye varan geçici bir azalma sağlar. Şehir operasyonları için güneş enerjisi kullanarak, şehrin karbon ayak izini yılda 290.000 tondan fazla, 62.000  otomobilin emisyonuna eşdeğer olarak azaltması bekleniyor.

RMİ'deki kentsel dönüşüm müdürü Matthew Popkin "Anlaşma, Chicago'yu belediye operasyonları için tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan Amerika'nın en büyük şehirlerinden biri yapacak. Chicago yenilenebilir enerjiye, kaliteli Illinois işlerine ve topluluk programlarına yatırım yapmak için satın alma gücünü stratejik olarak kullanarak şehirlerin nasıl örnek olabileceğini ve adil ve temiz bir enerji ekonomisini nasıl şekillendirebileceğini gösteriyor." dedi.

Chicago Sürdürülebilir Şehir

2050 karbon nötr gündeminin bir parçası olarak New York, 2025 yılına kadar tüm şehir yönetimi operasyonları için %100 temiz enerji satın almak için benzer bir plan geliştirdi. Birleşmiş Milletler'in 2050 yılına kadar iklim nötrlüğü gündemine göre Roma, İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından önerilen ve yönetilen bir proje olan "Laboratorio Roma050 - il Futuro della Metropoli Mondo" adlı bir laboratuvarda kurdu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)