EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çin'in "En Yaşanabilir Şehri" İçin Düşük Karbonlu Bir Tasarım

Küresel tasarım firması Skidmore, Owings & Merrill (SOM), yakın zamanda Çin Sosyal Bilimler Akademisi tarafından Çin'in en yaşanabilir şehri olarak ilan edilen kıyı şehri Zhuhai'de, 5,6 milyon metrekarelik yeni karma kullanımlı yerleşim yeri olan Jiuzhou Körfezi için tasarımlarını duyurdu. 10 küresel tasarım firmasının kısa listesinden seçilen SOM'un önerisi, yenilenebilir enerji üretmek ve kalkınmanın çevresel ayak izini azaltmak için bölgenin zaten bol olan doğal kaynaklarını (deniz ve güneş) kullanan düşük karbonlu bir planı hedefliyor.

Çin'in güney Guangdong eyaletinde bulunan Zhuhai, yükselen bir üne sahip gelişen bir teknoloji merkezi. Yeni gelişmekte olan yerleşim yeri, mimarların yakında Silikon Vadisi'ne rakip olabileceğini söylediği, teknoloji ağırlıklı bölgede, sürdürülebilir büyüme için bir gösterge olacaktır. Önerilen Jiuzhou Körfezi projesi, 40 dönümden fazla bir alanda, kara, deniz ve demiryoluna bağlantılar sunan bir lokasyonda, son teknoloji ofis alanları, konutlar, perakende satış ve altyapıyı içeriyor.

Şehrin denizcilik tarihi mimarların tasarım kararlarını büyük ölçüde etkilemiş, birbirine bağlı 1.8 milyon metrekarelik bir limanın üç tarafını saran beş modüler kanopiye güneş panelleri ve yağmur suyu toplama sistemleri entegre edilecek. Ana plan aynı zamanda deniz fenerinden esinlenerek tasarlanan bir gökdelen, 20 katlı bir Ritz Carlton oteli, bir gökyüzü barı ve bir gözlem kulesi içermekte.

SOM tasarım direktörü Sean Ragasa, "Kanopilerin biçimleri, Fisher Girl'ün yerel efsanesinden ilham alıyor ve bölge genelinde sahil şeridinde yaygın olarak görülen balık ağlarını yansıtıyor. Tasarımımızın Zhuhai'nin kültürü ve tarihi ile rezonansa girmesini ve orada yaşayan herkesin aşina olduğu bir hikayeye atıfta bulunmasını istedik" dedi.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)