Çöken Baltimore Köprüsü'nün Yerine Yenisi Yapılacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BALTIMORE'UN ÇÖKEN KÖPRÜSÜ İÇİN YENİ TASARIM

Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü'nün Mart ayında trajik bir şekilde çökmesinin ardından, iş birliğine dayalı bir ekip köprünün yerine geçecek bir tasarım önerdi. Ekip, mimar ve MIT profesörü Carlo Ratti liderliğindeki ünlü mimarlık firması Carlo Ratti Associati, İtalyan inşaat grubu WeBuild ve Fransız yapı mühendisi Michel Virlogeux'dan oluşuyor. Mart 2024'teki çöküşe, bir kargo gemisinin güç kaybederek köprüyü destekleyen bir iskeleye çarpması ve büyük bir bölümünün suya düşmesi neden oldu. Geminin elektrik kesintisinin nedeni halen araştırılıyor ve bu olay kentin altyapısında büyük bir boşluk yarattı.

Francis Scott Key Köprüsü

CARLO RATTI & MICHEL VIRLOGEUX TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞ KÖPRÜ

Mimarlık firması Carlo Ratti Associati (CRA) ve mühendis Michel Virlogeux, Baltimore Limanı girişinde yeni bir dönüm noktası yaratmayı amaçlayan yeni Baltimore köprüsünü halatlı bir tasarımla öngörüyor. Ana bölüm, orijinal 1,200 fite kıyasla 2,230 fit uzayarak önemli ölçüde daha uzun bir açıklığa sahip olacak. Bu sayede daha derin gemi kanalları açılabilecek ve daha sığ sulara yerleştirilecek olan destek sütunlarıyla çarpışma riski azalacak. Bu arada, daha önceki 185 fitlik açıklıktan 230 fitlik yükseltilmiş açıklık sayesinde daha uzun gemiler köprünün altından kolaylıkla geçebilecek. Bu, modern gemilerin artan boyutlarına hitap edecek ve Baltimore limanının rekabetçi kalmasını sağlayacak.

Francis Scott Key Köprüsü

İnşaat sırasındaki kesintileri en aza indirmek için yeni köprü, orijinal Francis Scott Key Köprüsü'nün bulunduğu yerin yakınına inşa edilecek. Bu sayede, kalıcı yapı şekillenirken ABD Ordusu Mühendisler Birliği tarafından hızlı bir şekilde geçici bir geçit inşa edilebilecek. Dahası, yeni köprü Baltimore'un yoğun trafik hacmiyle başa çıkabilmek için daha fazla şeride sahip olacak (her yöne bir şerit eklenecek). Carlo Ratti'nin MIT'deki çalışmalarından alınan akıllı teknolojiler, güvenli trafik yönetimini ve proaktif bakımı teşvik edecek.

Francis Scott Key Köprüsü

UZMAN BİR EKİP TARAFINDAN ORTAK ÇALIŞMA

Baltimore köprü projesi, mimar Carlo Ratti liderliğindeki CRA'nın masaya tasarım yeniliği getirmesiyle her bir ekip üyesinin uzmanlığından yararlanıyor. İtalyan grup WeBuild kapsamlı inşaat deneyimiyle katkıda bulunurken, dünyanın en yüksek köprüsü Millau Viyadüğü'nü tasarlayan Foster + Partners ile yaptığı çalışmalarla tanınan Michel Virlogeux uzman yapı mühendisliği bilgisini getiriyor. Bu uzmanlığı bir araya getiren ekip, görsel olarak daha çağdaş ve aynı zamanda gelecek on yıllar için güvenli ve dayanıklı bir köprü sunmayı umuyor. Teklif Baltimore şehri ve eyalet yetkililerinden resmi onay beklerken, bu hayati geçidin geleceği için umut verici bir vizyon ortaya koyuyor.

Francis Scott Key Köprüsü

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)