EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Covid-19’un Etkilerine Açılan Mimari Savaş: Argyle Gardens

Covid-19’un insan hayatı üzerindeki kötü etkilerini azaltmaya yönelik mücadele küresel ölçekte devam ediyor. Bunlardan biri ABD’nin Oregon eyaletindeki Portland kentinde mimari bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Nisan 2020’de açılışı gerçekleştirilen modüler ve ekonomik biçimde inşa edilen Argyle Gardens’da 72 rezidans bulunuyor.

Prefabrik temelli imar planları sayesinde ortalama bir ekonomik konuttan yüzde 31 oranında daha ucuza kullanıma sunulan yapılar beklenenden dört ay daha kısa sürede inşa edilmiş. Kuzey Portland’ın Kenton bölgesinde yer alan Argyle Gardens, Transition Projects imzası taşıyor ve hedefinde mevcut küresel şartlardan kötü etkilenen ve desteğe ihtiyaç duyan kişiler var.

Proje, en büyüğü 36 daireden oluşan 4 binadan meydana geliyor. Bu binanın dışında kalan 3 binanın her birinde altı yatak kapasiteli iki yatakhane, iki ortak banyo ve bir ortak mutfak bulunuyor. Toplu taşıma olanaklarına yakın inşa edilen proje Haziran ayı itibariyle yarıdan fazla doluluk oranına sahip olmuş durumdaydı. Topluluk inşa programı ve destek hizmetlerinin de çalışmaya başladığı yapı da bahçıvanlık kulübü, yemek gösterileri gibi etkinlikler de başlamış durumda.

Holst Architecture imzası taşıyan projede üçgen çatı makaslarına ve ışık geçiren polikarbon panellere yer verilmiş. Portland imar planınca iki katlı yapılara izin verilen her bölgeye kolaylıkla adapte edilebilecek bu modüler proje modeli yüksek verimliliğe sahip konut projelerinin geleceğine dair ipuçları veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)