Sürdürülebilir Mimari Konut Kompleksi "Sage Gardens"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
California, Sacramento'daki Sage Gardens adlı bir gelişme, yaşlılar için uygun fiyatlı konut ihtiyacını ele alıyor. Çevreye fayda sağlamak için su tasarrufu ve enerji verimli fonksiyonları ile donatılmış 144 üniteden oluşan bir komplekstir. ANX/Aaron Neubert Architects tarafından tasarlanan uygun fiyatlı bir topluluğun prototipi, emlak geliştiricisi CCH için boş bir arsa üzerine inşa edildi. Bu proje aynı zamanda sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir. 

Birimler, bol doğal ışık ve çevredeki kırsalın manzarasını sunan büyük pencereler ile doğayla bütünleştirilmiş. Sage Gardens tasarımının amacı, "birden fazla yetki alanında ve site yapılandırılmasında kullanılabilecek bir araç kiti geliştirmekti; ANX, sosyal katılım ve doğa ile bütünleşme yoluyla sağlığı destekleyen, planlı ve organik stratejilerden oluşan esnek bir ortam yarattı."

Sage Gardens

Ev gibi bir atmosfer yaratma girişiminden daha fazlası olan yeşil tasarım ögeleri, çevreye olan saygıyı gösterir. Örneğin, yağmur suyu hasadı teknikleri çevre düzenlemesi için su kaynağı olacak. Yeşil tasarım ögeleri sayesinde proje adeta sürdürülebilir mimari nedir sorusuna cevap veriyor. Peyzaj seçenekleri yerel ve kuraklığa dayanıklı bitkiler nedeniyle daha az bakım gerektirir. Gri suyun yeniden kullanılmasıyla daha fazla su tasarrufu sağlanır. Bu ikinci bir kullanım için daha az suyun tuvalete yönlendirilmesini sağlar.

Ayrıca sürdürülebilir mimari proje Sage Gardens kompleksinin tamamı her bir alanı oluşturmak için modüler birimleri istifleyerek, modüler tasarımı kucaklayacak şekilde tasarlandı. Bu saha etkisini en aza indirir ve nominal atıkları ortadan kaldırır.

Sage Gardens

Sürdürülebilir mimari binanın her katmanı birinci sınıf yalıtım ve optimum performans sağlayan yeşil çatı gibi yeşil tasarım ögeleri ile kaynaşıyor. Benzer şekilde dikkatli bir şekilde inşa edilmiş ve yerleştirilmiş çıkıntılar, kış aylarında güneş ışığını ve sıcaklığı izin verirken aşırı ısı oluşumlarını en aza indirir. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. 

Sage Gardens

Sitenin planı yerleşim birimlerini yollar, topluluk bahçeleri, dinlenme tesisleri, sosyal hizmetler, kafe ve daha fazlasını içeren merkezi toplanma alanlarının etrafına yerleştiriyor. Çatılar yükseltilmiş yatak bahçelerine erişim sağlar. Bu sırada tüm modüler üniteler, çatılardaki fotovoltaik panellerin topladığı güneş enerjisinden maksimum düzeyde faydalanacak şekilde konumlandırıldı. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)