EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Davetkar Ofis Kulesi: Avrupa Office Ataşehir

Sabri Paşayiğit Architects tarafından tasarlanan Avrupa Office Ataşehir projesi, çalışma ortamlarında yaşanan sıkıntıları çözmeye yönelik olarak tasarlanan konfor mekanları ve yeşilin bol kullanımıyla dikkat çekmekte, ofis kulesi anlayışını yeniden yorumlamasıyla öne çıkmayı hedeflemektedir.

Mimari tasarım anlamında “sade, hafif fakat kullanışlı bir tasarıma sahip olan, baza ve kulesinde yaratılan aktif kamusal alanlar ile insanları kendine davet eden bir ofis projesi.” şeklinde tanımlanan proje aynı zamanda Artaş İnşaat’ın Anadolu Yakası’ndaki ilk ofis projesi. 

Projenin yer aldığı Ataşehir ilçesi, İstanbul’un çevre düzeni planında Anadolu Yakasının merkezi iş alanlarından biri olarak işaretlenen, son 10 yılda bünyesindeki gökdelen sayısının hızla arttığı bir bölge. Bu nedenle projenin tasarım aşamasında diğer projelerden farklı bir cephe ile öne çıkmak ve sürdürülebilirliği vurgulamak öncelikli konulardan biri olmuş.

Projenin kalp şeklinde tasarlanan planı sayesinde hem eğrisel bir tasarım ortaya çıkmış hem de kulenin manzara açısı 360 dereceye kadar çıkarılmıştır.

Toplam 33 katlı olan ofis kulesinin cephesinde 2 büyük açıklık dikkat çekmekte. Bu yeşil teraslar aynı zamanda barındırdığı oturma üniteleri ile çalışanlara kaliteli bir dinlenme ve sosyalleşebilme ortamı sunmayı amaçlamakta. Projenin bazasında önerilen bio-cafe aynı zamanda, çevrede yaşayanların da düşünüldüğü bir buluşma noktası niteliğinde.

2017 yılında inşaatı başlayan ve oldukça hızlı ilerleyen projenin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. 


Proje Künyesi: 

Proje Adı: Avrupa Office Ataşehir
Mimarlar: Sabri Paşayiğit Architects
İşveren: Artaş İnşaat
Bölge: Ataşehir, İstanbul, Türkiye
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 47.000 m2


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)