Deniz Kenarındaki Ekolojik Odaklı ve Sürdürülebilir Lüks Tatil Köyü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Evinizde çevre bilincine sahipseniz büyük olasılıkla atık, kirlilik ve aşırı tüketime katkıda bulunduğunuzu düşünmeden, dünyayı keşfetmenize imkan tanıyan sürdürülebilir seyahat seçeneklerinin de farkındasınız. California'nın Mendocino kıyı şeridine bakan lüks bir tatil köyü olan Stanford Inn by the Sea gibi eko-turizm merkezlerinin ardında yatan konsept de bu.

Sürdürülebilir mimari tesisin amaçları unutulmaz bir konuk deneyimi yaratırken aynı zamanda konukların, gezegenin ve toplumun refahını sağlamak üzerine kurulu. Bu bütünsel yaklaşım, ziyaretçilerin tamamen bitkilerle yapılan ödüllü vegan mutfağını deneyimleyebileceği anlamına geliyor.

Konuklar yemeklerin tadını çıkarmanın yanı sıra eve geri döndüklerinde nasıl yapacaklarını öğrenmek için yemek pişirme derslerine katılabilir. Malzemelerin çoğu otelin organik bahçelerinden elde edilir. Konuklar ayrıca kaldıkları süre boyunca organik tarım ve bahçecilik hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Konuklar evlerine döndüklerinde sağlık ve esenlik hakkındaki anlayışlarını pekiştirmek için tesis bünyesinde bir beslenme uzmanı bulunur.

Stanford Inn by the Sea

Tesisteki yenilemeler için kullanılan sürdürülebilir ahşap ve boyalar gibi yapı malzemeleri, çevre göz önünde bulundurularak özenle seçilmiş. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Tesis atıkları en aza indirmek için gübreleme ve geri dönüşüm programlarına katılır. Personel konukların ve dünyanın sağlığı için doğal temizlik malzemelerine dayanır. The Inn ayrıca malların taşınması için biyo-dizel yakıtlı kamyonlara yatırım yapar.

Stanford Inn by the Sea

Sürdürülebilir mimari örneklerden tesisin sürdürülebilirlik unsurları, bu lüks beldenin arka planında yer alır. Bu faaliyetler arasında çok çeşitli masaj hizmetleri, kano ve bisikletler, rehberli nehir turları, yaban hayatı izleme, yoga, meditasyon ve hatta nefes çalışması seansları yer alır. Sağlıklı yaşam merkezinde ayrıca "akupunktur, akupresür, moksa, hacamat, kişiye özel bitkisel formülasyonlar, tai ji (tai chi) eğitimi ve sağlık danışmanlığı" da sunulur. Ayrıca her düzeyden sanatçı resim, çizim ve kolaj gibi farklı sanat araçlarını keşfedebilecekleri yaratıcı bir oyun atölyesine katılabilir.

Stanford Inn by the Sea

Kısaca Stanford Inn by the Seas'in felsefesi, tesisin eğitim unsuruyla ilgili olarak yayınlanan bu açıklamada yer alır: "Inn toprağı, bahçeciliği, gıda üretimini ve hazırlığını anlamakla başlayan sürdürülebilir bir anlayışı desteklediği Environmental Leadership Field School sayesinde bilgi ve tutkusunu paylaşmaya kararlıdır."

Stanford Inn by the Sea

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)