Deprem Sonrası İnşa Edilen Sağlam Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Eylül 2017'de orta Meksika'yı vuran Puebla depreminin ardından Fundación PienZa Sostenible ve Love Army México, felakette evini kaybeden bir aileye ev tasarlaması için Mexico City merkezli Francisco Pardo Arquitecto firmasıyla anlaştı. Guzman ailesiyle yakın işbirliği içinde çalışan mimarlar, yalnızca ailenin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda geliştirilmiş yaşam koşulları sunan yeni ve depreme dayanıklı bir konut inşa etti. 

Deprem Sonrası İnşa Edilen Sağlam Yapı

Dört kişilik ailenin ana reisinden sonra Casa Karina olarak adlandırılan ev, büyük ölçüde yerinde oluşturulmuş sıkıştırılmış toprak bloklardan ve kapılar ve pencereler için kullanılan çam ağacından inşa edilmiş. Kırsal Ocuilan de Arteaga kasabasında yer alan Guzmanlar'ın 807 m2'lik arsası, kardeşler arasında beş eşit parçaya bölünmüş aile arazisi üzerinde yer alır. Guzman'ın ilk evi zayıf bir yapıya sahipti, yalıtımsız metal levhalarla kaplı tek katlı ahşap bir yapı, zeminler çıplak topraktı.

Deprem Sonrası İnşa Edilen Sağlam Yapı

Mimarlar Guzmanlar için geliştirilmiş bir ev tasarlarken zemin katta ortak alanları ve tam banyosu, ikinci katta iki yatak odası ve üçüncü katta şehir, komşu tarlalar ve çevredeki volkanların manzarasının görülebileceği açık bir terası olan çok katlı bir ev inşa etmeye karar verdi. Mimarlar yukarı doğru inşa ederek ekin yetiştirmek için bir tarla ve çiftin iki kızının dışarıda oynayabileceği alan için araziye yeterli alan ayırdı. Evin kalbinde yer alan mutfak, tarla manzarasına bakar. 

Deprem Sonrası İnşa Edilen Sağlam Yapı

Yeni yapı, beton temelleri ve cilalı çimento zemini ile bir önceki eve göre de çok daha sağlam. Sıkıştırılmış toprak blok duvarlar beton levhalarla güçlendirilmiş. Mimarlar "Tasarımı Guzman ailesinin ihtiyaçlarına ve kullanımlarına tamamen bu şekilde uyarlayabildik ve onlar için daha iyi alan koşulları sağlayarak yeni ve daha dayanıklı bir ev inşa edebildik.” dedi.

Deprem Sonrası İnşa Edilen Sağlam Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)