Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Meksika mimarlık stüdyosu Cimet Arquitectos, bir dizi depremden zarar gördükten sonra Mexico City'deki 18 katlı bir yapıyı yeniden şekillendirdi ve güçlendirdi. Kulenin yapısal sorunlarını düzeltirken dış ve iç mekanları yenileyen Cimet Arquitectos, projeyi "Meksika'da daha önce böyle bir ölçekte görülmeyen kentsel gelişmenin ve yenilenmenin simgesi" olarak nitelendirdi.

Mimarlık stüdyosu Grupo Danhos tarafından tasarlanan 1970'lerin Glorieta Cibeles Kulesi, 1985 ve 2017'de yaşanmaz hale gelen depremlerin ardından kapsamlı bir şekilde yenilenmek zorunda kaldı. Kule temelden ayrıldığında depremler kuleyi önemli bir eğimle bıraktı ve iç mekanların çoğu bakıma muhtaç durumda kaldı.

Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Yeni imar kanunları nedeniyle günümüzde böyle bir yapı yapılamadığı için kulenin restorasyonu için Cimet Arquitectos'a başvurulmuş. Cimet Arquitectos Ortağı Yoram Cimet Dezeen'e "Yapı, mimarlık içindeki hakim bir paradigmaya ve kentsel gelişme yoluyla çevre ile ilişkisine büyük bir meydan okumayı temsil ediyordu. Daha bilinçli bir mimari çalışma için bir araç olarak önceden var olan şeyleri yeniden düşünmeli." dedi. 

Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Yenilemeyi gerçekleştirmek için önce stüdyonun kulenin eğimini düzeltmesi gerekiyordu. Bu bazı kazıkların (gökdeleni sabitleyen çelik çubuklar) ve düzensiz eğimi yaratan balastın bağlantısını kesmek için kulenin altında kazı yapılarak yapıldı. Kule daha sonra yüzde 30 daha fazla kazık ile temele yeniden bağlandı.

Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Kulenin depreme dayanıklı kalmasını sağlamak için stüdyo, zemin üzerine çelik ve beton takviyelerin yanı sıra 72 viskoz yapısal amortisörler ekledi. Yer üstündeki beton yapının büyük bir kısmı korunurken, binanın sirkülasyon çekirdeği zemin döşemelerini açmak ve genişletilmiş asansörlerin eklenmesine izin vermek için yeniden yerleştirildi. Bu müdahalelerle toplam kule orijinal yüksekliğinden 10 metre yükseltildi.

Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Cimet Arquitectos daha önce beton paneller ve koyu cam karışımı ile kaplanmış olan binayı tamamen yeniden kapladı. Stüdyo "Kule heykelsi yaşanabilir bir dikilitaş olarak tasarlandı. Yüksek verimli çift cam içeren cephe, zamanın ötesindedir. Yansıtıcılığı kuleye yanıltıcı bir nitelik kazandırır." dedi.

Depremden Zarar Görmüş Kulenin Yeni Restorasyonu

Ofis iç mekanları da tamamen yenilendi. Lobi yansıtıcı tavanlar ve duvarlarda mermer kaplamalar ile çift yükseklikte bir alana genişletilirken, yapısal derzler ve dolambaçlı bir merdiven altın rengine boyandı. Cimet "Bu proje, eski ofis kullanımını korurken eski yapıya yeni bir hayat vermek ve tarihi bir koruma perspektifinden ziyade yeni bir binanın istenen tüm unsurlarını eklemekle ilgiliydi." dedi. Cam kaplama ile taçlandırılan çatı, ortasında cam pavyon bulunan bir bahçe alanına dönüştürüldü.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)