Depremi Önceden Haber Veren Lamba

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu minimalist lamba dünyadaki depremlere gerçek zamanlı olarak yanıt verir. Aynı zamanda depremi önceden haber veren lamba insanları korur. Parse/Error adı altında çalışan Fransız sanatçı Fabien Bouchard, lambayı, bir deprem meydana geldiğinde ışık darbeleri ve gürültüye benzer sesler yayarak tepki verdiği IRIS'ten (Incorporated Research Institutions for Sismology) gelen verilere bağladı.

Depremi Önceden Haber Veren Lamba

Modern tasarım, Deprem Lambası'nı her ev için çekici bir obje haline getirir, ancak gayesi onu güzel bir ışık kaynağından daha fazlası yapar. Japonya'daki büyük 2011 Tōhoku depremini yaşayan sanatçı bu yıkıcı olaydan ilham aldı ve dünya ile doğanın gücü arasında somut bir bağlantı sağlayacak bir ürün yarattı.

Depremi Önceden Haber Veren Lamba

Şekli - boylamların ekseni görevi gören düzleştirilmiş bir düzlem küre- dünyadaki herhangi bir depremin konumuna, büyüklüğüne ve süresine göre değişen ışık ve ses darbeleri yayar. Deprem Lambası bir hoparlöre bağlanır ve sizi izlerinizde durduracak ve hem hayranlık hem de endişe duygusu uyandıracak etkileyici bir gürültü çıkarır.

Parse/Error’s "İzleyicinin bakışını anında dehşet ve büyülenme arasında hareket ettirmekle kalmayan, aynı zamanda onları sürekli hareket halindeki canlı bir gezegenin gerçekliğini ve güzelliğini düşünmeye davet eden gizli bir yüz." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)