​Merve Kahraman Yeniden Doğan Lamba

Tipik aydınlatma metodlarını bir tarafa bırakın, gelin ölümsüz masa lambasıyla tanışın. Zamanla kendini tekrar yaratan bu lamba, sahiplerine yaşlanışını, ölüşünü ve tekrar doğuşunu defalarca seyretme imkanı sunuyor.

İtalya Instituto Europeo di Design bölümü iç mimarlık mezunu ve Londra’da yaşayan tasarımcı Merve Kahraman, iç mimariden çok sürdürülebilir malzemeler kullandığı mobilya ve aksesuarlara yoğunlaşmış genç bir tasarımcı. Kendi atölyesinde üretilen ürünlerden biri olan masa lambası adeta geri dönüşümü özetliyor. Diğer taraftan da başkalaşmanın şiirsel bir özetini temsil etmekte.

Abajur kısmı parafinden yapılmış lamba eriyerek altındaki kalıba doluyor. Daha sonra bu kalıpta donan parafin yeniden abajur olarak kullanıma hazır hale geliyor.


Yüksek voltajlı ampülden gelen ısı parafini eritmeye başlıyor ve bu noktadan sonra her kafanızı çevirdiğinizde odada farklı bir lamba varmış gibi hissediyorsunuz. Yavaş yavaş eriyen parafin 90’larda moda olan lavalamplara da göz kırpıyor. Merve sonrasında aynı ürünün ışığı ve ısıyı kontrol ederek erime süresinin değiştirebildiği, koyu ve açık renk ahşap seçenekleri sunan 2. versiyonunu da tasarlamış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)