Devirli İşlevler

Dünyanın en büyük üçüncü kentsel parkının yanında inşa edilen Chongqing Vanke Forest Park, şehir ve doğa arasında bir geri çekilme merkezidir.

Köknar ağaçlarının arasında, ahşap bir kütle olarak yer alan yapı,  bir konut projesinin satış ofisi olarak kurulmuş olup işlevini daha sonra bir anaokuluna devretmeyi planlamaktadır.

Bu nedenle tasarım açısından, binanın hem ilk ticari satış fonksiyonunu hem de daha sonraki eğitim fonksiyonunu yerine getirmesi ve ayrıca Chongqing Vanke Orman Parkı'nın genel tasarım konseptini göstermesi gerekmektedir.

Doğaya dönüş, modern şehir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır ve proje için bu kilit bir kavramdır.  Bu nedenle, 5.000 metrekarelik köknar ağacı ağacını yansıtacak şekilde binanın yüksekliğine devasa bir “ayna” monte edilir ve aynanın tabanında bir ahşap kabin kesilir.

Binanın gelecekteki kullanıcıları olan çocuklar için bu harikalar diyarına girmek, bilinmeyen dünyayı ve aynanın arkasındaki fantastik alanı keşfetmelerini sağlayacaktır.

Tasarımın kilit özelliği olan ayna yüksek yansıtıcılığı ile binanın yalıtım ve aydınlanma gereksinimlerini karşılamaktadır.

Doğa ve mimarinin birlikte beslenebildiği konsepte sahip yapı, çocuklar için kapıyı temsil etmekte, kapıyı aralayıp ahşap yapının içerisinde yeni dünyaları keşfetmek ise onların ellerinde...

Proje Künyesi:

Proje Adı: Chongqing Vanke Forest Park Satış Galerisi 

Mimari & Tasarım: LWK + PARTNERS

Bölge / Yıl: Chongqing, China / 2018 

Fotoğraf: Guanhong Chen

Kaynak: archdailyYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)