Dinamik Cepheli Bir Otopark Tasarımı

Santa Monica şehir merkezindeki Santa Monica Şehri (CoSM) Otopark Yapısı, birçok önemli yerel ve turistik destinasyona hizmet vermektedir. Halka açık otopark yapısı Aralık 2013'te tamamlanmıştır.

Second Street'teki kamusal alan, perakende satış alanları, yayalar, bisikletçiler, sürücüler, çevre düzenlemeleri ile oturma ve dinlenme fırsatlarının dinamik bir örtüşmesidir. Yalnız, bu yenilikçi yapı ile kamusal alanın zemin katta bittiğini düşünmeyin, hareket bir dış çapraz merdivenle tüm bina yüzü boyunca devam ediyor. Cephedeki bu dinamik sirkülasyon bölgesi, tüm otopark kullanıcılarını İkinci Cadde'ye gitmeye davet ediyor ve çoğu otoparkın başına bela olan yol bulma karmaşasını azaltıyor.

Hareketli Cephe Platformu

Eko Park

Downtown Santa Monica ve Third Street Promenade için çok ihtiyaç duyulan ek park yeri sağlamanın yanı sıra, 6 Numaralı Otopark Yapısı, ABD Yeşil Bina Konseyi'nin LEED gümüş standartlarına göre tasarlanmıştır ve bugüne kadar şehrin en çevre dostu yapısıdır.

Hareketli Cephe Örnekleri

Santa Monica Şehir Müdürü Rod Gould, “Bu değerli Downtown alanından en iyi şekilde yararlandık. Park noktalarının sayısını neredeyse iki katına çıkararak, ABD Yeşil Bina Konseyi'nin LEED gümüş standartlarına göre tasarlayarak, elektrikli araç şarj istasyonları ve çatı güneş panelleri gibi sürdürülebilir unsurları dahil ederek, bu otoparkı sürdürülebilir bir yapı ortaya çıkardık. Bu şekilde otopark, gelecek yıllarda sakinlere, ziyaretçilere ve çevreye fayda sağlayacak.”

Beautiful Facade Example

Hareketli Cephe Tasarımı

“Patronlar”, cephe düzleminin içine ve dışına dokunarak dış merdivenlerde yukarı ve aşağı basamaklanır. Cephe, merdivenlerden çekilerek insanların hareketini güvenli bir şekilde ön plana çıkarıyor. Bu merdivenler, iki yönlü bir amaca hizmet eder: görünürlükte güvenliği sağlamak ve eşsiz okyanus manzaraları sunmak.

Otopark Tasarımı Örnekleri

Işık Kontrolü

Cephe, ışığı bina yapısının derinliklerine getirmek ve kenarlardaki sert parlamayı ortadan kaldırmak için özenle hazırlanmış bir ışık arttırıcı ekran işlevi görüyor. Bu ekran, yüksek açılı güneş ışığını yakalamak ve yapının derinliklerine yönlendirmek için dışa doğru katlanan metal panellerden oluşur. Cephenin açıkta kalan kısmı, düşük açılı ışığın doğrudan garaja geçişine izin vermek ve yüksek derecede görsel şeffaflık sağlamak için deliklidir. Bu kombinasyon, daha uzun bir süre boyunca garaja daha fazla miktarda ışığın girmesine izin verir.

Sürdürülebilir Otopark Tasarımı
Işık Kontrol Elemanı Örnekleri

Sokaktan bakıldığında, son derece şeffaf cephe, insanların geçişi ve sürekli değişen arka plandaki arabalarla meşgul görünüyor. Bu dinamik cephe, park yapısı için yalnızca işlevsel bir aydınlatma yönü sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sokak manzarasını canlandıran güçlü bir kimlik de yaratıyor.

Güneşlik Örnekleri
Delikli Metal Levha Cephe Örnekleri
Sürdürülebilir Otopark Binası Örnekleri
Otopark ve Kamusal Alan Tasarımı
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)