Döngüsel Ekonomi ve Tasarım

Kastamonu Entegre, KEAS Konsept Stüdyo’da gerçekleştirdiği Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları'nın altıncı oturumunda, "Döngüsel Üretim Modelleri ve Döngüsel Tasarım" konulu bir söyleşi düzenledi. Yasemin Uluçınar ve Özgül Öztürk'ün konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, döngüsel ekonomi, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm konuları ele alındı.

Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları

Söyleşinin başında Yasemin Uluçınar, döngüsel ekonominin temelini açıklarken, "Doğal yaşamda çöp diye bir kavram yoktur, tüm kaynaklar canlıdır." dedi. Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm kavramları arasındaki farka vurgu yaparak, atıkların en aza indirilmesi çabalarını ve döngüsel ekonominin kişisel düzeydeki önemini anlattı. Moda sektörünün çevreye olan etkisine de değinen Uluçınar, "Döngüsel Moda Kolektifi"ni kurarak sürdürülebilirliği üretim, tasarım ve tüketim aşamalarına entegre ettiklerini belirtti.

Döngüsel Tasarım'ın kurucusu mimar Özgül Öztürk ise ekolojik mimari yapının insan ve doğaya saygılı olması gerektiğini vurguladı. Nimri’de Yeniden Hayat projesi ile dünya birinciliği elde eden Öztürk, inşa edilen çevrenin atık yönetimine uygun, biyo bazlı malzemelerden oluşan, çevreyi besleyen döngüsel tasarımlarla olması gerektiğini ifade etti. Öztürk, küresel ekonominin sadece yüzde 7,2'sinin döngüsel olduğunu belirterek, "Geçmişin bilgeliği, bugünün tekniğiyle geleceği tasarlıyoruz." dedi.

Doğadan Hayata Köprü Buluşmaları, mimarları, iç mimarları ve sektör profesyonellerini farklı temalarla KEAS Konsept Stüdyo’da bir araya getirmeye devam edecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)