Dubai Dünyanın En Büyük Sıfır Karbonlu Teknoloji Bölgesini İnşa Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
URB, Dubai'nin Yeni Kentsel Teknoloji Bölgesi İçin Planlarını Açıkladı

Mimarlık firması URB, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai'deki Al Jaddaf Creekside boyunca dünyanın en büyük kentsel teknoloji bölgesini geliştirme planlarını duyurdu. Özünde inovasyon ve sürdürülebilirlik olan proje çeşitli 'yeşil' programlar ve uygulamalar önererek net sıfır karbon hedeflerine yönelik küresel geçişe katılıyor. Yeni kompleks aynı zamanda üst düzey girişimcilere de ev sahipliği yapacak. Dubai'yi inovasyon için bir kentsel merkez haline getirecek ve Emirlik'te ve dünyada benzersiz bir teknoloji ekosisteminin gelişmesini sağlayacak. Hem ticari hem de eğitim kurumları, refahı teşvik eden iç tasarımlara sahip olacak.

En Büyük Net - Sıfır Karbon İnovasyon Merkezi

URB'nin iddialı projesi, 140.000 metrekareyi aşan dünyanın en büyük Kentsel Teknoloji Parkı olmaya hazırlanıyor. Diğer olanakların yanı sıra konferanslar, eğitim, araştırma, seminerler ve iş için olanaklar sağlıyor. Net sıfır karbon merkezi olarak inşaat ve operasyonlardan kaynaklanan tüm karbon emisyonlarını dengeleyecek.

Tasarım ekibi yerinde kentsel tarım, güneş çiftlikleri, pasif tasarım özellikleri ve ışık ve sıcaklık sensörlerini dahil ederek ek sürdürülebilirlik çabalarını dahil etmeyi planlıyor. Kentsel çözümlerin çok daha büyük ölçekte geliştirilmesini kolaylaştıran proje, sürdürülebilir şehirlerle ilgili en önemli sorunlardan bazılarını ele alan yenilikçiler için yatırım fırsatları sağlıyor.

Teklif gelecek nesil liderlerin buluşacağı ve büyüyeceği Urban Institute of Technology'ye de ev sahipliği yapacak. Sürdürülebilir ve iklim dostu değişime küresel geçişi hızlandırmak için kamu-özel sektör ortaklıklarını teşvik ederken uygulamalı araştırmaya dayalı yenilikleri deneme fırsatı sağlıyor.

İşbirliğine Dayalı Bir Ekosistem

URB CEO'su Baharash Bagherian şunları söyledi: “Dubai, kentsel teknolojik dönüşüme öncülük etmek için dünyadaki diğer tüm şehirlerden daha iyi bir konumda. Urban Tech Park, kentsel inovasyon için yeni bir küresel teknoloji merkezi olacak."

Takım "Kent teknolojisi gelecekte tüm şehirlerin merkezinde olacak. Küresel kentsel teknoloji pazarının 158 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve önümüzdeki on yılda hızla büyümesi bekleniyor. Teknoloji güdümlü kentsel gelişim, şekersiz gıda üretimi, gıda güvenliği, uygun fiyatlı yenilenebilir enerji gibi çeşitli sektörlerde kentleşmenin yarattığı zorluklara çözümler sunmayı amaçlıyor. Bunlar, şehirlerimizin karşı karşıya olduğu birçok zorluktan sadece birkaçıdır.” dedi


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)