Dünyanın En Büyük 3D Baskı Binası Dubai’de açıldı

Bina yapmanın ekonomik ve sürdürülebilir bir yolu olarak hızla popülerlik kazanan 3D baskı, dünyadaki mimarlar için bir inşaat tercihi haline geliyor. 3D baskı mimarisiyle ünlü Boston merkezli Apis Cor, dünyanın en büyük 3D baskı binasını tamamladı bile. Dubai'de bulunan 6,998 metrekarelik bina sadece iki haftada tamamlandı.


“Biz bina basıyoruz” sloganı ile çalışan Apis Cor, 3D baskı mimari dünyasının önde gelen liderlerinden biri haline geldi. Moskova'daki küçük bir evden Kaliforniya ve Louisiana'daki uygun fiyatlı toplu konutlara  kadar bir dizi farklı projede en gelişmiş teknolojileri kullandı.

Şirket dünyanın çeşitli yerlerinde inşaat yapmaya alışkın olmasına rağmen, Dubai'nin zorlu koşulları şirketin standart baskı yöntemleri için bir tür test olmuş. Dubai, sıcaklıkların aniden yükselip düştüğü sert iklimi ile meşhur. Bu nedenle, bu özel bina için baskı işleminde kullanılan malzemelerin aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı olması gerekmiş. Apis Cor'un kurucusu ve CEO'su Nikita Cheniuntai konuyla ilgili şöyle diyor: “Dubai’nin iklimi oldukça sert- ısı ve nem gün içerisine bile çok ciddi oranlarda değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla malzemenin de değişen çevresel koşullara rağmen sürekli aynı yapıda kalması gerekiyor.”

Böylesine büyük bir proje üzerinde çalışmak ilave güçlükler de yaratmış. Şantiye, normal bina koşullarında geniş bir iskele montajı gerektirecek yaklaşık 7.000 metrekarelik bir alana yayılmış. Ancak şirketin bir araba boyutundaki 3D yazıcısı mobil olduğundan, bina geleneksel bir inşaat projesinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sahada inşa edilebilmiş.

Tek bir inşaat vinci ve üç çalışanla birlikte makine Apis Cor’un alçıtaşı bazlı karışımını kullanarak binayı kısım kısım basmış. Daha sonra, pencere ve çatının yerleştirilmesi için geleneksel inşaat yöntemleri kullanılmış: ayrıca duvarları güçlendirmek için de betonarme demirli destekler eklenmiş.

Dubai Belediyesinin idari ofislerine ev sahipliği yapacak bina, güneş ışıklarını yansıtan beyaz bir cepheye sahip. Apis Cor’un ürettiği beton ve alçıtaşı baskı malzemesi de doğal bir yalıtım sağlayarak tüm sene boyunca ısıyı rahatsız etmeyecek bir düzeyde muhafaza ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)