Dünyanın En Yüksek Gökdeleninin İnşaatı Devam Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Beş yıllık bir aradan sonra Cidde Kulesi'nin inşasına yeniden başlandı. Dünyanın en yüksek gökdeleni olacak ve BAE'nin Burj Khalifa'sını geçecek olan kule Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlandı ve ilk olarak 2013 yılında inşa edilmeye başlandı. İlginçtir ki Burj Khalifa da Adrian Smith tarafından Skidmore, Owings & Merrill'de çalışırken tasarlanmış. Proje, 2018'de bir duraklama ve COVID-19 salgını nedeniyle daha fazla aksama da dahil olmak üzere birçok gecikmeyle karşılaştı. Ayrıca 2017-2019 Suudi Arabistan tasfiyesi sırasında ilk yüklenici değiştirildi.

Projeyi geliştiren Jeddah Economic Company (JEC), projeyi tamamlamak için yeni yüklenici teklifleri arıyor. Aslında birkaç uluslararası müteahhit, projenin tamamlanması için kesin bir zaman çizelgesiyle birlikte 2023 sonuna kadar eksiksiz teklifler sunmaya davet edildi. İnşaata ara verilmeden önce binanın yaklaşık üçte biri tamamlanmış. Hatta kazık çakma ve temel çalışmaları tamamlanarak 157 seviyeden 50. seviyeye kadar ilerlenmiş.

Dünyanın En Yüksek Gökdeleninin İnşaatı Devam Ediyor

Gökdelen tamamlandığında 3,281 fit veya 1,000 metre yüksekliğe ulaşacak. Bu ikonik Burj Khalifa'yı 564 fit veya 172 metre aşar. Kule, çöl palmiyelerinin katlanmış cephelerinden esinlenerek, eğimli bir cepheye sahip şık, cam kaplı bir dış cepheye sahip olacak şekilde tasarlanmış.

Karma kullanımlı bir bina olarak tasarlanan gökdelen aynı zamanda dünyanın en yüksek gözlem güvertesine, Four Seasons Oteli'ne, rezidanslara ve ofislere sahip olacak. Proje Cidde'nin kentsel çekirdeğinin büyük ölçüde yeniden canlandırılmasının bir parçası. Tasarım aynı zamanda "üç yapraklı ayak izi" ile konut alanını optimize ederek rüzgar yükünü azaltan aerodinamik bir şekil oluşturuyor. Ayrıca kulenin asansör sisteminin saniyede 10 metre hızla hareket eden dünya çapındaki en sofistike asansörlerden biri olması bekleniyor.

Dünyanın En Yüksek Gökdeleninin İnşaatı Devam Ediyor

Suudi Arabistan, şehirlerini geleceğin kalkınma öncüleri haline getirmek için pek çok uluslararası mimarla birlikte yeniliklere imza atıyor. Cidde'de Heatherwick Studio, kısa bir süre önce eski bir tuzdan arındırma tesisini su kıyısındaki yeni bir kültür bölgesinin merkezine dönüştürmek için yeni bir proje açıkladı. Bu yıl, mimar Sumayya Vally tarafından yönetilen ilk Islamic Arts Biennale Cidde'de, SOM tarafından tasarlanan Kral Abdülaziz Havalimanı'ndaki meşhur Batı Hac Terminali'nde gerçekleşti. Yaklaşık 900 km içeride, Suudi Arabistan hükümeti Riyad şehir merkezindeki New Murabba bölgesinin merkezi olacak küp şeklindeki süper gökdelen Mukaab'ın tasarımını açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)