En Sürdürülebilir Konut Binaları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Konut derneğinden BrabantWonen, önümüzdeki birkaç yıl içinde Den Bosch'taki altı evi değiştirmeyi planlıyor. Şehir ortalamasına kıyasla yaşam kalitesi açısından ulusal ortalamanın altında olan sözde sorunlu bir bölge olan Gestelse Buurt'tur. Son yıllarda ilçede sorunların çözümü ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için önemli yatırımlar yapılmış. BrabantWonen'in ana hedefi, varlıklarını 2050 yılına kadar tamamen karbon nötr ve fosil yakıtlardan bağımsız hale getirmektir. 

En Sürdürülebilir Konut Binası

Doğal Adım

Sürdürülebilir bir ev, kalıcı olma potansiyeline sahip olandır. Bunlar konfor, bakım, sağlık, karşılanabilirlik, enerji kullanımı, nihai değer, mimari ve mekansal planlamayı içerir. Tüm bu bileşenler konut binasının tasarımına yansıtılarak Den Bosch'taki belki de en sürdürülebilir bina haline getiriyor. Tasarım doğal adım ilkelerine göre oluşturulmuş. Sürdürülebilir kalkınma için dört kuralın adım adım yaklaşımı ve entegre bir tasarımı benimsenmiş. Bu yaklaşım her ölçekte kullanılabilir ve 30 yıl sonra da geçerli olacak. Gezegenin sınırlarına uyan yaşam kalitesiyle ilgilidir ve bu durumda özellikle Den Bosch'a uyarlanacak. 

Özgün Bir Mimari

En Sürdürülebilir Konut Binası

Konut binalarının mimarisi mütevazı ama bağımsızdır. Geniş cam cephe, maksimum gün ışığına izin vererek açıklık ve şeffaflık sağlar. Konfor seviyesi yüksek beş farklı konut tipi, dört katta hayata geçirilmiş olup ısı talebini azaltan yalıtımsız kış bahçesi ile donatılmış. Geniş gölgelikli istinat çatısı yeşillendirildi. Zemin kattaki ortak salon, merkezi merdivenle bağlantılıdır. Bu, toplama bahçesi olan bir terasa ve PV panelli çardaklara açılır. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.

Sürdürülebilir mimari projede sınırlı renk kullanımı orijinal rengine mümkün olduğunca çok malzeme uygulanarak seçilmiş. Sürdürülebilir mimari konut binaları iklim dostu ve sürdürülebilirdir. Sürdürülebilir mimari örneklerden konut binaları endüstriyel olarak inşa edilmiş, esnek ve çıkarılabilirdir. Bina sistemi gerek konstrüksiyon gerek cephe elemanları olarak tamamen prefabrikedir. Bu yüzden bina sistemi sürdürülebilir mimari örneklerindendir. 

Yeni Bina Mahalleye Fırsat Sunuyor

En Sürdürülebilir Konut Binası

Bu konut binalarının yeni inşası, Gestel bölgesi için önemli bir ivme yaratmak amacıyla bölge sakinleri ve yerel ortaklarla çalışmak için harika bir fırsattır. Bu yaklaşım “Gestel Mahallesi Çalışıyor” mahalle vizyonunda açıklanıyor. Bu vizyon, güvenlik ve asayişi önemseyen Gestel bölgesi sakinlerine bir bakış açısı sağlıyor. Gestel sakinlerinin ve profesyonellerinin gücü, sakinlerin rahatça bir arada yaşayabileceği sakin ve güvenli bir mahalle için kullanılacak. Studio M10 ve KAW, son birkaç yıldır bu bütünsel mahalleyi geliştirmek için birlikte çalışıyor. Belediye, BrabantWonen, Farent sosyal örgütü ve polis ile yakın işbirliği içinde oluşturulan ilçenin vizyonu, geleceğin umudunu temsil ediyor.

Konut Sakinleri İçin Somut Sürdürülebilirlik Anlaşmaları

En Sürdürülebilir Konut Binası

İyi yapılandırılmış bir yapıda sakin, basit ve düşük enerji tüketimi ile yaşamak rahat olacak. Özellikle ısıtma sistemleri son derece düşük enerji tüketimine sahiptir, bu da enerji verimliliğinin daha uzun süre garanti edilebileceği anlamına gelir. Burada uygulanan sabit oran şu şekildedir; kiracının aslında kWh cinsinden tüketimin bir parçası olan ısıtma için metrekare başına sabit bir miktar ödemesi anlamına gelir. Aslında durum çok yararlıdır çünkü maliyeti çok düşük ve her iki taraf için de öngörülebilirdir. Ev sahipleri ısıtma tedariği konusunda artık kiracılarla ayrı tedarik sözleşmeleri yapmalarını gerektirmiyor. Bunun yerine ev sahibi, ısı sağlamanın kira sözleşmesinin bir parçası olduğu konusunda kiracılarla hemfikirdir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)