Enerji Verimli Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Katalan mimarlık stüdyosu taller11, Barselona'nın yaklaşık 50 kilometre batısındaki şarapçılık endüstrisinin merkezi Vilafranca'da iki yarıdan oluşan bir ev inşa etti. Bir çift ve iki çocukları için tasarlanan ve ilginç bir şekilde CASA0006 olarak adlandırılan evin güney-batı tarafında bir parti duvarı, kuzey-doğu tarafında ise boş bir arsa bulunuyor. Bütçe kısıtlamaları ve müşterinin evin iki veya üç yatak odasına ve birkaç çok amaçlı alana sahip olması yönündeki talebi, akıllıca bir tasarım düzeniyle sonuçlandı.

Enerji Verimli Bir Konut

İki yarıdan oluşan bir ev olan taller11, yatak odaları ve yaşam alanlarını masif harç blok duvarlardan oluşan ısıtmalı bir hacme yerleştirmiş. Bunun diğer tarafında ise stüdyo, güneş ışığından yararlanmayı kolaylaştıran ahşap bir çerçeve ile inşa edilmiş hafif ve şeffaf bir hacim olan bir kış bahçesi/güneş odası tasarladı. Asma ahşap tavanlar, kapalı balkonlar, oyun ve dinlenme için kullanılacak çok amaçlı alanlar olarak işlev görüyor. İki yarı arasındaki ara duvar yalıtılmamış - taller11 bunun "gelen güneş radyasyonunu biriktiren ve geceleri iç mekana salan bir akümülatör görevi gördüğünü" söylüyor. Bu duvarın özel kalınlığı, herhangi bir enerji kaybını telafi etmesini sağlıyor.

Enerji Verimli Bir Konut

Taller11, kış bahçesi/güneş odasında pasif olarak yakalanan enerji birikimini artırmak için termal atalet sağlayan inşaat yöntemlerini kullanmış. Bütçe ve uygulama hızı gibi çeşitli nedenlerle, evin iç mekanlarını (yatak odaları ve yaşam alanları) barındıran hacim harçlı blok duvarlardan inşa edilmiş - boşluklar saha kazısından elde edilen sıkıştırılmış toprakla doldurulmuş. Taller11, "Bu, yüksek termal atalet ve iyi higrotermal performansa sahip düşük maliyetli bir inşaat sistemi ile sonuçlanır ve aynı zamanda inşaat atıklarını azaltır." dedi. (Higrotermal performans, "bina kabuğu içinde ısı ve nemin birbirine bağlı olarak emilmesi, desorpsiyonu ve depolanması ile belirlenir.")

Enerji Verimli Bir Konut

Kış bahçesi/güneş odası, bir dış mekan aerotermal ünitesinin (hava kaynaklı ısı pompası) performansını artırır ve evin ısıtılmasına katkıda bulunur. Güneydoğu cephesindeki geniş açıklıklar çapraz havalandırma sağlar. Isı kaybını önlemek için çatı, dış cephe ve yan duvar ahşap lifli paneller kullanılarak yalıtılmış. Isı, zemin kattaki 20 cm kalınlığındaki beton plakanın termal beton çekirdek aktivasyonu yoluyla evin üst katlarına yayılır.

Enerji Verimli Bir Konut

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)