​Enerji Verimliliği İçin “LED” Çözüm

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), elektrik tüketiminin azaltılmasında aydınlatma uygulamalarında LED teknolojisinin kullanımını artırmaya yönelik farkındalık oluşturmak ve teşvik etmek amacıyla uluslararası bir etkinlik düzenliyor.

Antalya’da 7- 10 Kasım 2016 tarihlerinde yapılacak etkinlik, özellikle sokak aydınlatmalarında LED teknolojisindeki yenilikler, başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere dünya örneklerinden deneyimlerin paylaşılmasını hedefliyor.

Ülkemizde sokak aydınlatması için 7 milyon armatür bulunuyor. Yılda yaklaşık 4 milyar kilowatt saat elektrik tüketimine karşılık oluşan 1,1 milyar TL maliyetin LED dönüşümü ile yüzde 40 oranında azaltılması hedefleniyor. Bu amaçla gerçekleştirilecek toplam yatırımın 2 milyar dolar seviyesinde öngörülüyor.


LED dönüşümü sadece ülkemizde değil tüm dünyada enerjinin verimli kullanılması adına atılan önemli bir adım. Geçtiğimiz Nisan ayında Los Angles 110 bin adet sokak aydınlatmasını LED armatürler ile değiştirmeyi hedefleyen projeyi başlatmıştı. Haziran 2015’de bu kez Madrid 500 binin üzerinde sokağa aydınlatmasını LED’e dönüştürme kararı aldı. Türkiye’de de 7 milyon sokağa aydınlatmasının 10 yıl içinde tamamen LED armatürler ile değiştirilmesi hedefleniyor. Bu dönüşüm dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda; şirketler bu dönüşüm için 2 milyar doların üstünde bir yatırım gerçekleştirecekler. Kamunun ise yılda 500 milyon TL tasarruf yapması bekleniyor.

ELDER etkinliğine, elektrik dağıtım şirketleri ve özel sektör katılımcılarının yanı sıra Enerji Bakanlığı, EPDK, Karayolları Genel Müdürlüğü, TEDAŞ, Türkiye Belediyeler Birliği, üniversiteler ve akademisyenler ile yerel yönetimlerin de katkı ve katılımları bekleniyor. Etkinlikte sokak aydınlatmasının tarihi gelişiminin de sergilenmesi katılımcılar için geçmişe bir yolculuk imkanı sağlayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)