Enerji Verimliliğine Örnek Bir Öğrenci Yurdu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Barselona merkezli mimarlık ve şehircilik firması JPAM, Barselona'nın Poblenou semtindeki 22@ bölgesinde bir öğrenci yurdunu tamamladı. Öğrenci yurdu sağlayıcısı VITA için Barselona merkezli AVA Studio ile birlikte gerçekleştirilen proje, Poblenou'nun eski endüstriyel mirasını ve niteliğini yansıtan bir tasarıma sahip. Bölgedeki çok sayıda fabrika nedeniyle 19. yüzyılın sonlarında "Katalan Manchester'ı" olarak bilinen Poblenou, günümüzde inovasyon, teknoloji ve yaratıcı endüstriler için bir merkez konumunda.

Öğrenci Yurdu

13.583 m²'lik (146.206 fit kare) rezidans, altı katlı yatay bir blok ve 13 katlı bir kuleden oluşuyor. JPAM, binanın "diğer modern binaların kapalı doğasından sıyrılma ve bölgenin konsolide dokusuyla doğrudan ilişki kurma arzusuyla öne çıktığını" belirtiyor. Çoğunlukla koyu renkli, dokulu kil tuğla cephe, Poblenou'nun endüstriyel geçmişini çağrıştırırken, binayı kentsel dokuya sıkıca bağlıyor. Stüdyo, binanın termal kapasitesini ve dayanıklılığını artırmak için havalandırmalı bir odaya sahip bir cephe kullanmayı seçti. Yapının güneye bakan cephesi, güneş ısısı kazanımını en aza indiren beyaz bir sıva kaplamaya sahip.

Öğrenci Yurdu

Pencere düzenlemelerindeki tekrarlanan desen, eski Ca l'Aranyó fabrikası gibi bölgedeki diğer binaları da etkileyen bir tarz olan endüstriyel dönem İngiliz fabrikalarında bulunanları yansıtıyor. Her biri Juliet balkona sahip 2,42 x 1,3 metre (yaklaşık 7,9 x 4,3 fit) uzunluğundaki pencereler, havalandırma ve dış mekanla bağlantı sağlayacak şekilde açılmak üzere tasarlanmış. Pencereler yüksek verimli alüminyum çerçevelerle tamamlanmış; daha güneşli noktalara bakanlar "kitapçık panjurları" ile donatılmış.

Öğrenci Yurdu

Binanın girişi, canlı kırmızı bir kanopiye sahip kapalı sundurması ile ayırt edilir. Büyük pencereler zemin katı caddeye ve yoldan geçenlere bağlayarak mahalleye açılan şeffaf bir alan ortaya çıkarıyor. Burada resepsiyon, çalışma alanları, salon, kafeterya ve çamaşırhane gibi ortak kullanım alanları yer alıyor. Zemin katın arka tarafında yer alan bir iç avlu, sakinlere özel peyzajlı bir bahçe sunarak binanın kamuya bakan tarafıyla bir kontrast oluşturuyor - JPAM'a göre bu, projenin "kentsel ve konut yönleri arasındaki ilişkilerin karşılıklı etkileşiminin altını çiziyor." Binanın yatay blokunun tepesinde yer alan çatı havuzu, güverte ve bahçe, özel bir alan daha sunuyor. Rezidans, farklı büyüklük ve düzenlemelere sahip toplam 349 üniteye ev sahipliği yapıyor.

Öğrenci Yurdu

JPAM'ın bina verimliliğine yönelik özel yaklaşımı, malzeme kullanımını en aza indirmeye ve yerel malzemeler ve inşaat teknikleri kullanarak "uzun ömürlü" bir bina oluşturmaya çalışan bir yaklaşım. Dayanıklılık ve esneklik üzerinde önemle duruluyor. Stüdyo, "Bu bina, değişen ihtiyaçlara uyum sağlayarak zaman içinde evrilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, çevreye özgü az bakım gerektiren malzemeler kullanılarak inşa edilmiştir ve renk ve boyut açısından kolayca güncellenebilir." dedi. Bina 22@ bölgesinin merkezi ısıtma ve iklimlendirme sistemine bağlı ve çatıdaki fotovoltaik paneller de enerji ihtiyacını karşılıyor. Bu da CO2 emisyonlarını 14 KgCO2/m2'ye düşürüyor.

Öğrenci Yurdu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)