Yeni Nesil Konaklama: Spor Gençlik Yurdu

Akışkan yurt yapısı, çağdaş malzemeler ve bütünsel sürdürülebilirlik kavramı kullanılarak peyzaja entegre edilmiştir. Bu yurt, aynı zamanda her yetenekten aktif insanı barındıran kolektif bir mekândır.

LAVA'nın spor yurdu konsepti:

1. Bireysel oda modülleri, malzeme kullanımı ve tasarımı dahil olmak üzere tüm tesisin yenilikçi, yaratıcı ve yeni mekânsal konfigürasyonu sağlar.

 2. Spor alanlarının doğrudan bina ile birleştiği entegre bir tasarım mevcuttur: Kapsayıcı “engelsiz” bina ve erişilebilir alanlar, tesisler ve zeminler.

 3. Uluslararası olan tasarım bir “aitlik” hissi yaratır ve onu Bayreuth'un küresel ortak şehirlerinin çağdaş unsurlarıyla birleştirir.

Yurt Tasarımı

Yurt Tasarım Parametreleri

LAVA, 180 yataklı konaklama için “Y” harfi formunda tasarlanmıştır. Bu Y harfi, akıllıca bağlanan bir merkezi alan oluşturur. Bunun yanı sıra binanın bu formu iç ve dış alanları birbirine bağlıyor. Bu şekilde bina geniş manzaralar, spor sahaları ve bahçelere birden fazla erişilebilir açıklık sunuyor. Dolayısıyla LAVA'nın bir gençlik yurdunu yeniden yorumlaması, etkileşimi ve erişilebilirliği teşvik eden yenilikçi mekânsal konfigürasyonlara sahiptir; işlevsel, yapısal ve sosyal düzeyde sürdürülebilirlik ile entegre spor tesisleri.

Yurt Tasarımı Örnekleri
Sürdürülebilir Yurt Tasarımı
Yurt Tasarımı Prensipleri

Odalar, araziler ve tesislerin tümü tamamen erişilebilir durumdadır. Bu yapı, özellikle tüm yeteneklere sahip aktif insanlar için donatılmıştır. Bütün tekerlekli sandalyeye sahip basketbol takımı burada kalabilir. Zemin kattaki on dört odaya asansör veya rampalarla tekerlekli sandalye erişimine uygundur. Yine, duşakabinler, tekerlekli sandalye erişimine uygun lavabolar, daha fazla alan ve teknik yardımlar bulunmaktadır. Kapılar, teraslar, spor ve park alanlarına kolayca erişilebilir. Bunun yanı sıra yurtta güçlü grafiklere sahip özelleştirilmiş yol bulma sistemleri vardır. Kapsayıcılık, engelli çalışanların yaklaşık üçte biri ile personel alımında da görülmektedir.

Yurt Tasarımı İç Mimari
Yurt Odası Tasarımı

Yeni Nesil Oda Tasarımı

Spor yurdu, yeni nesi bir misafir odası tipolojisine sahiptir. LAVA, bu bağlamda, modüler çağdaş özel gömme mobilyalarla akıllı bir duvar sistemi tasarladı: Tuvaletler, duşlar ve yatak nişleri. Bu üç boyutlu duvar modülleri, iki, dört ve altı yataklı odalar oluşturan ve kısmen dönebilen yataklar aracılığıyla farklı oda konfigürasyonlarını kolaylaştırır. Bu sayede bu duvar modülleri, bireylerden ailelere ve tekerlekli sandalye ekiplerine kadar çok çeşitli konuklar için oda kullanımını en üst düzeye çıkarırlar.

Yurt Planı Örnekleri
Birinci Kat Planı
Örnek Yurt Planları
Zemin Kat Planı
Yurt Odasında Ne Olmalı?

Yurdun Formu ve Aktiviteleri

 Çok amaçlı merkezi atriyum malzeme ve renk oyunlarıyla şaşırtıcı bir mekân olmaktadır. Bu şekilde atriyum, eğlence, etkileşim ve iletişim için bir merkez olarak hizmet veren ve “Topluluğu Deneyimleyin” gençlik yurdu sloganını yerine getiren bir alan olarak hizmet vermektedir. Ortadaki amfitiyatro, yukarıda bir çatı penceresi ile aydınlatılır. Bu şekilde farklı seviyeleri eğlenceli bir şekilde bağlanırken, ziyaretçileri bina boyunca yönlendiren yatay ve çapraz görüş çizgileri sunar. Resepsiyon, seminer odaları, bistro, mutfak, spor ve oyun alanları iki kata yayılmış ve bu merkezi atriyum ile birbirine bağlanmıştır. Y'nin her bir kanadının sonunda dışarıya erişimi vardır. Kanatlar içeriyi ve dışarıyı birleştiren birçok döngü ile Y'nin merkez noktasında bir araya gelir. Binanın bölümleri kültürel etkinlikler için tribün görevi görür ve topluluk etkileşimini teşvik eder.

Her Odanın Işık Aldığı Yurt
Öğrenci Yurdu Örnekleri
Engelli Yurdu Tasarımı
Çok Amaçlı Öğrenci Yurdu Tasarımı

Sürdürülebilir Yurt Örneği

Yurdun bir diğer özelliği ise sahte yüzeyler değil, yalnızca otantik malzemeler bulundurmasıdır. Örneğin ahşap, gerçekten ahşap gibi görünür. Ahşap kirişler de dahil olmak üzere yapının çoğu bu tasarım ile açığa çıkar ve kullanıcılar için “ham” bir alan sağlar. Ahşap, beton zeminler ve tavanlar, parlak renkli dolgular ve spor aktivitelerine veya ağaç gölgelikleri gibi doğal unsurlara gönderme yapan güçlü grafiklerle endüstriyel bir sağlamlık yaratır. Yerel malzeme ve teknikleri kullanarak, en son teknolojiye güvenmek yerine sağlamlık ve işlevselliğe odaklanılır.

Çok Amaçlı Öğrenci Yurdu Tasarımı Örnekleri
Diyagram
Student Dormitory Design
Student Dormitory Design Example
Yurtta Ortak Alan Örnekleri
Öğrenci Yurdu Açık Alan Örnekleri
Erişilir Yurt Planı Örnekleri

Bütünsel sürdürülebilirlik, çevresel- yerel malzemeler, yüksek yalıtımlı cepheler, yenilenebilir enerji, kirliliğin azaltılması vb. unsurları içerir. Ancak bu yurt, aynı zamanda sosyal ve yapısal sürdürülebilirliği de içerir. Evrensel tasarıma sahip olan yurt, herkesin çalışmasına ve kalmasına izin verir. Yurt içindeki entegrasyon, daha fazla potansiyel kullanıcının işini görmesine ve tesisin optimum şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Çeşitli kısımlar (inşaat, cephe, teknik geliştirme) için farklı kullanım döngüleri vardır. Örneğin, sadece koridorlar ve cepheler boyunca taşıyıcı bileşenler vardır. Bu bileşenler oda kanatları içeride serbestçe bölünebilir. Böylece gelecekte yeniden kullanım değişikliği mümkündür. Bir gün gençlik yurdu bir anaokulu, okul veya huzurevi haline gelebilir. Her şey akıllı organizasyonla ilgilidir, bağlantı kurmayı, sosyalleşmeyi ve bireysel ve grup faaliyetleri için bir sahne oluşturmayı kolaylaştırır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)