Eski Yapılar Nasıl Sürdürülebilir Şekilde Yenilenebilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Los Angeles merkezli Kadre Architects, San Fernando Vadisi'ndeki harap bir motel kompleksini, başta bekar anneler olmak üzere evsiz aileler için renkli ve sıcak bir konut alanına dönüştürdü. Eski Woodland Hills moteli artık evsizlik yaşayan aileler için yüz adet geçici barınma birimi sağlıyor. Sürdürülebilir mimari proje Los Angeles merkezli hayır kurumu "Hope the Mission" ve Los Angeles County ile iş birliği içinde yürütülüyor.

"The Woodlands'', harap olmuş, az kullanılan otellerin satın alındığı ve hızla evsiz veya evsiz kalma riski taşıyan kişiler için hem geçici hem de kalıcı konutlara dönüştürüldüğü Kaliforniya çapında acil bir girişim olan Homekey 2.0 Projesi'nin bir parçası. (Los Angeles County, Homekey 2.0 Projesi kapsamında on dört otel ve motelin dönüştürülmesi için fon sağladı. County daha önce Homekey 1.0 kapsamında on mülkü dönüştürmüştü). Kadre Architects, "Mevcut otel stokunun hızlı bir şekilde geçici konuta dönüştürülmesine yönelik bu yeni prototip, tasarımın başlangıcından inşaatın sonuna kadar sekiz aydan kısa bir sürede büyük bir proje sunarak inşaat klişelerini yerle bir ediyor." dedi. Bu mal sahibi, mimar ve yüklenicinin ortak çabalarıyla mümkün olmuş.

Woodland Hills moteli

Sürdürülebilir mimari örneklerden The Woodlands Kadre Architects'in Los Angeles MacArthur Park yakınlarındaki The Alvarado otelinin yeniden geliştirilmesinin ardından (2023'ün başlarında ailelere açıldı) ikinci Project Homekey motel dönüşümü. Mimar Woodlands'in "mevcut boş ve geniş asfalt otoparktan davet edici ve birbirine bağlı bir topluluk alanı oluşturmak açısından The Alvarado'dan daha büyük bir zorluk sergilediğini" söylüyor.

Woodland Hills moteli

Kadre Architects kendine özgü grafik renk uygulamasını kullanarak, davetkar olmayan asfalt otoparkı harika bir şekilde çok renkli bir toplanma ve oyun alanı olarak yeniden hayal etti. Mimar, "Parlak yeşil tonları sarı, pembe, koyu sarı ve kobalt mavisi dokunuşlarla tamamlanarak eğlenceli, davetkar ve canlandırıcı bir kampüs ortamı oluşturuyor ve binanın havadar ve parlak beyaz dış cephesiyle kontrast oluşturuyor." dedi.

Woodland Hills moteli

Pırıl pırıl renkli şeritleri ve özenli peyzajıyla merkezi plaza, bir taraftaki konutları diğer taraftaki toplum merkezine bağlar. Eski motelin kapıları pembeye boyanmış, bu basit adım güvenlik ve canlılık hissine katkıda bulunuyor. Genel etki hem neşelendirici hem de davetkar, renkler özellikle olumlu, birlikte kullanımları fiziksel huzur, uyum, iyimserlik ve güven anlamına gelir.

Kadre Architects'in sürdürülebilir mimari Project Homekey çalışmasının önemli bir parçası, "yoğun sürdürülebilirlik girişimleri" olarak tanımladığı uygulamaları hayata geçirerek binaları enerji açısından nötr hale getirmek. The Alvarado'da stüdyo, 43 ünitelik tesiste fosil yakıt kullanımını tamamen ortadan kaldırdı. 100 ünitelik Woodlands'de ise fotovoltaikler binanın enerji ihtiyacının yüzde 50'sini karşılıyor. Stüdyo, "Sürdürülebilirlik hibesinin onaylanması bekleniyor. Yüzde 100 yenilenebilir enerji sağlama ve yalnızca elektrik yakıtına geçme planı var." dedi. Renk ve bitki örtüsü gibi düşük maliyetli ve yüksek etkili tasarım tekniklerinin kullanılması, asfaltın ısıyı emme kapasitesini azaltarak kentsel ısı adası etkisini azaltıyor. Kadre Architects'in kurucusu Nerin Kadribegovic, Project Homekey'i evsiz ailelere çok ihtiyaç duydukları barınma imkanını sağlamak için bir fırsat ve şehri yeniden canlandırmanın bir yolu olarak görüyor: "Bu eskimiş, yorgun binaları ayağa kaldırmak, onları karanlıktan aydınlığa ve yeşil bir geleceğe [taşımak]." Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Woodland Hills moteli

Sürdürülebilir mimari Woodlands şu anda 100 aileye barınak ve destek sağlıyor. Kadre Architects alandaki eski bir Denny's restoranını yenilemek için çalışıyor. Bu alan kiracıların çocukları için özel bir anaokulu olacak ve ebeveynlerin çocuklarının güvende olduğunu bilerek işe gitmelerine olanak tanıyacak. Stüdyo şu anda Hope the Mission ile Lancaster, California'da Eylül 2023'te tamamlanması planlanan üçüncü bir kompleks üzerinde çalışıyor.

Woodland Hills moteli

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)