Ev & Restoran / Junya Ishigami + Associates

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu proje bir Fransız restoran sahibi için bir ev ve restorandır. Müşteri "Zamanla ağırlaşan mimari istiyorum. Yapay bir pürüzsüzlük değil, doğal bir pürüzlülük olmalı. Gerçek bir mutfağın böyle bir yere ihtiyacı var.Görünür olması ve en uzun süre orada kalması gerekiyor." Onun fikri yepyeni bir geleneksel restoran yaratmaktı. Hem ev hem de restoran çocuklarına ve torunlarına bırakabileceği bir şey istedi. Artık arkadaşlarını evine davet ettiğinde geceyi özel biriyle geçirdiği gibi restorana da misafir davet edebiliyor. Restoran kapandığında, ailelerin dinlenmesi veya çocukların ders çalışması için bir yer olarak kullanılabilir. Bu planın kuzey tarafında bir restoran ve güney tarafında bir konak var. Odalar arasında geçiş yapmak için onları ayıran üç avludan herhangi birinden geçilebiliyor. 

İnşaat açısından mimarlar, doğanın çarpıklıklarını ve belirsizliklerini içselleştiren bir mimari yaratmak için sürekli olarak paylaşma, kabul etme ve sahada meydana gelen yanlışlıklar ve kaza süreci tasarladılar. Daha doğrusu zemine çukur kazdılar ve içlerine beton döktüler ve iç mekanlar oluşturmak için camları sabitlediler.

İlk olarak sayısız modifikasyona sahip kütle modeli 3D verilere dönüştürülür. 3D koordinat verileri daha sonra bir total station (TS) ölçme aracına girildi ve noktalar bir aplikasyon navigasyon sistemi kullanılarak belirlendi. Aynı zamanda, inşaat işçisi iPad'deki konumu ve şekli sürekli kontrol ederken deliği elle doğru bir şekilde kazdı. Aşırı büyüme, zemin çökmesi ve manuel hatalar gibi beklenmeyen faktörlere mümkün olduğunca tolerans gösterildi. Beton sertleştikten sonra yapılan kazılarda üzerinin toprak ve kumla kaplı olduğu görüldü.

Jeolojik çeşitlilik nedeniyle toprak özellikleri ve görünümü yerden yere değişiklik gösterir. Başlangıçta gri betonun dokusunu ortaya çıkarmak için kiri yıkamayı planladılar. Ancak mimarlar, kirle nasıl göründüğünden etkilendiler ve olduğu gibi bırakmaya karar verdiler. İşte o zaman mağaranın atmosferini hissettiler ve binayı yeni bir görünümle yeniden tasarlamaya karar verdiler.

Mimarlar belirsizliği kabul ederken beton kütlesi tekrarlanan deneme yanılma yoluyla yavaş yavaş mimariye dönüştü. Evin sahibi burada yaşamaya başladı, restoranı işletiyor ve mekanı yenilemeye devam ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)