Fiber Çimento Formülü

Çimento, odun hamuru ve takviye lifleri, Swisspearl tarafından dikkatle izlenen bir sarma, presleme, kesme, kurutma ve renklendirme işlemiyle benzersiz lifli çimento panelleri oluşturmak için ham bir karışım oluşturmak üzere suyla birlikte karıştırılır.

Fiber Cement Formula

Portland Çimentosu

Swisspearl ürünlerinde kullanılan bağlayıcı madde İsviçre Portland çimentosudur. Kireçtaşı ve marn kilinden sinterlenen bu bileşen, orantısal olarak en önemli temel malzemedir. Kalkerin marn ile birlikte pişirilmesiyle üretilir. Lifli çimentoya olağanüstü basınç dayanımını veren, kirecin marnda bulunan silisik asit ile bağlanmasıdır. Toz kireçtaşı gibi katkı maddeleri, çimentonun belirli özelliklerini iyileştirir ve tek tip bir ürün kalitesi üretilmesine yardımcı olur.

Fiber Çimento Formülü

Güçlendirici Lifler

Takviye olarak sentetik ve organik polivinil alkol lifleri kullanılmaktadır. İşleme lifleri, kâğıt endüstrisinde kullanılana benzer şekilde selüloz ağaç liflerinden yapılır; geri dönüştürülmüş atık kağıt kullanılabilir. Bu ahşap esaslı lifler, üretim sürecinde çimento-su karışımının ayrılmasını engeller. Sadece üretim aşamasında faydalı olan selüloz hamuru zamanla çözülür. Ortaya çıkan boşluklar, oluşan çimentonun kristalli hidratasyon ürünleri ile doldurulur. Bu, nihai üründe dayanıklılıkta kalıcı bir artış sağlar.

Çimento Nasıl Yapılır?

Hamur

Ürün katılaştıktan sonra kalan su, ürünün kullanım ömrü boyunca daha fazla takviye sağlar. Sertleştirilmiş fiber çimentoda sadece ihmal edilebilir miktarda su kalır. Bu da çimento taşının sertleşmesine (hidratasyon) yardımcı olur.

Çimento Örnekleri

Mikro Gözenekler

Hava, mikroskobik gözenekler şeklinde bulunur. Bunlar, donduğunda suyun genleşmesi için alan görevi görür ve don nedeniyle bozulmaları önler. Mikro gözenekli sistem, düzenleyici, nefes alabilen ve su geçirmez bir yapı malzemesi üretir. İşleme lifleri karton şeklinde sağlanır. Ayrıca bu işlenmiş lifler, hamuru tek tek lifler halinde çözen suyla birlikte muazzam bir karıştırma cihazı olan bir hamurlaştırıcıya eklenir; karışım daha sonra bir arıtma makinesinde daha da rafine edilir.

Yapı Malzemesi Nedir?

Kullanılıncaya kadar büyük ahşap fıçılarda kalır ve sürekli karıştırılır. Bu arada, takviye lifleri, daha sonra mekanik olarak gevşetilen, çimento ve su ile iyice karıştırılan balyalar halinde teslim edilir. Son olarak, tüm malzemeler büyük bir karıştırıcıya eklenir ve iyice karıştırılır. Macun olarak çimento içeren karışım, artık çok çeşitli fiber çimento ürünlerinin üretimi için hazırdır.

Yapı Malzemesi Olarak Çimento

Hava

Geniş formatlı panelleri üretmek için karışım daha sonra kaplama makinesine iletilir; daha sonra istenen kalınlığa ulaşmak için format rulolarına birkaç kat halinde sarılır. Bir sonraki adım, önceden oluşturulmuş panelleri, tam boyutun delindiği damgalama makinesine taşır. Ürün daha sonra hem fazla suyun sıkıldığı hem de istenilen kalınlığa ulaşıldığı presleme işlemine devam eder.

Panelin kullanılabilmesi için öncelikle yaklaşık 4 hafta hava kurumasına izin verilmelidir. Kurutma tamamlandıktan sonra son aşama olarak uygun bir kaplama uygulanır.

Çimento Üretimi

Sonuç, bir Swisspearl'in fiber çimento panelidir:


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)