Maison Fiber: Yeni Bir Materyal Kültürü Örmeği

Maison Fiber, tasarım ve yapım yöntemlerine bir alternatif olmak adına sergilenen ve araştırılan yeni bir fikirdir. Mimarlığın geleceği nedir? İnsanlar uyumlu habitatlara nasıl uyum sağlayabilir ve yaşayabilir? 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi La Biennale di Venezia 2021'de sürdürülebilir bir vizyon sergilendi. Bu sergi bağlamında geleceğin yaşanabilir alanlarının tasarımına ve inşasına alternatif bir yaklaşım olarak fütüristik bir geçit ortaya çıktı.

Maison Fiber

“Birlikte nasıl yaşayacağız?” sergi teması, Stuttgart Üniversitesi'ndeki IntCDC Mükemmeliyet Kümesi'nin Hesaplamalı Tasarım ve İnşaat Enstitüsü (ICD) ve Bina Yapıları ve Yapısal Tasarım Enstitüsü (ITKE) tarafından coşkuyla kutlandı. Bu sergide tasarımcılar, robot teknolojisiyle türünün ilk çok katlı yapısı olan lifli bir şekilde örülmüş tam ölçekli, yaşanabilir bir enstalasyonu kutladılar.

2021 Mimarlık Bienali

Maison Fiber, malzeme kültürünün ana göstergesi olarak ziyaretçilere geleceğin tanımlanmış mekânsal yapısında yoğun bir malzeme keşfi ve deneyimi sunuyordu. Son derece kaydileştirilmiş yapılar, birkaç kilo inşaat malzemesinden yerel olarak tasarlanabilir. 20. yüzyıl mimarisinde kilit rol oynayan Le Corbusier'in Maison Dom-Ino'sundan ilham alan Maison Fiber'in ağırlık ayak izi elli kat azalır ve mimaride yeni bir malzeme kültürüne doğru yol alır. Mermi vizyonu, ekolojik, ekonomik, teknik ve sosyo-kültürel parametreleri oyuna dahil eder.

Mimarlık Enstalasyonu Örnekleri

Birlikte Yaşamak İçin Bir Araya Gelmeyi Yeniden Düşünmek

Doğadan esinlenerek ve lifli sistemlerin biyolojisini anlayarak alternatif bir modele yaklaşılabilir. Oluşan kuvvetlerle hassas bir şekilde kalibre edilen fiber organizasyonu, yönlülük ve yoğunluk, tasarımda morfolojik farklılaşma, işlevsellik ve ilgili kaynak verimliliğinin öngörülmesiyle sonuçlanır. “Daha az malzeme” ve “daha ​​fazla biçim” kullanmanın biyomimetik ilkeleri, Stuttgart Üniversitesi'ndeki proje ekibi tarafından araştırıldığı için insan yaşam alanlarını derinden etkiler.

2021 Venedik Bienali

Malzeme Kültürünü Kaydileştirme

Bienal Architettura 2021'de, ICD ve ITKE'nin alternatif maddi kültür keşfinin merkezi sergisi Maison Fiber, hem tam ölçekli bir mimari enstalasyon hem de kültürel dönüşüm için açık bir modeldir. Diğer bir deyişle bu kurulum, yüksek oranda anizotropik malzemelerden yapılmış, yerel olarak farklılaştırılmış ve üretilmiş yapılarla ön dijitalden gerçek dijital yapıya (malzeme ve maliyet tasarrufu) geçiştir: Fiber mimarisinin yükselişi!

Mimarlıkta Enstalasyon Örnekleri

Mason Fiber, robotik olarak üretilen fiber kompozit yapılar üzerinde yaklaşık on yıllık bir araştırmadan sonra, yaşanabilir lifli zemin plakaları ve duvarları içeren çok katlı bir mimari sunar. Tüm yapı, tek yönlü liflerden oluşan sonsuz lif demetleri halinde dokunmuştur. Projenin model karakteri, konut binalarına özgü 2,5 metrelik bir ızgara boyutuna dayalı olarak yeniden yapılandırılabilir duvar ve tavan elemanları sisteminden oluşur.

Le Corbusier Maison Dom-Ino

Mimarlık tarihinden, Le Corbusier'in Maison Dom-Ino'sundan türetilen tasarım, çok yönlü ve genişletilebilir bir sistemle üç kata bölünerek enstalasyonun zemin alanı boyunca tarihsel referansa puan veriyor. Lifli malzemenin esrarengiz radikal doğası, ziyaretçiler tarafından mekânsal ve dokunsal olarak deneyimlenebilir. Ek olarak ortaya çıkan önemli bir fark, gelecekteki kentsel binaları tasavvur etmek için mevcut bina stoğu ile olası uyum ve etkileşimdir.

Mimaride Robot Kullanımı

Lifli Tektonik: Önemlilik ile Maddeleşmeyi Uyarlama ve Değiştirme

Lifli duvar ve tavan elemanları, proje ekibi tarafından geliştirilen çekirdeksiz ve robotik sargı kullanılarak tasarlandı. Bu elemanlar, yerel olarak yüke uyarlanmış tasarım ve liflerin hizalanması kullanılarak üretildi. Hafiflik, üst katın koduna uygun olarak, yük taşıyan fiber yapısını yaklaşık 9,9 kg/m² getiriyor. Duvar elemanları ise daha da hafif bir şekil vermeyi başarıyor.

Hafif Malzeme Örnekleri


Yük taşıyan zeminin imalatında, malzeme hacmi olarak bileşen hacminin yüzde ikisinden daha azı gereklidir. Robotlar kullanılarak entegre edilen aşırı düşük malzeme kullanımı, daha hızlı, enerji ve malzeme tasarrufu sağlayan inşaat sürecini başlatabiliyor. Bunun sonucunda enstalasyon, mimariyi uyarlanabilir ve esnek bir podyum haline getiriyor.

Mimari Tasarım Hafif Malzeme

İncelenen yapım yöntemleri çeşitli malzemelere uygulanabilir. Maison Fiber, büyük ölçüde mevcut cam ve karbon fiber sistemlerinden yararlanıyor. Girişimler, mineral liflerden doğal liflere kadar malzeme yelpazesini genişletmeye başlıyor. Bu doyumsuz yaklaşım, Maison Fibre'nin üst katlarında “Materyalleşme Perspektifi” ve “Maddecilik Perspektifi” olarak sergi bölümlerinde ziyaretçilere teşhir edilen mimarlığın materyalizasyonunu ve materyalitesini oluşturuyor.

Mimari Sergi Örnekleri

Maison Fiber, insan yerleşiminin geleceği olarak vizyona sokulacak, görselleştirilecek, eğlendirilecek ve bir topluluk olarak kutlanacak dinamik bir mekânsal ifade ve otantik mimari getiriyor.

Malzeme ve Tasarım

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)