Fransa'da Bulunan Masif Ahşap Nakliye Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bjarke Ingels Group ve A+ Architects, Fransa'nın Toulouse kentindeki 12.000 m²'lik Marengo Multimodal Transport Hub'ın tasarımını açıkladı. Proje, kentin merkez istasyonu Gare Matabiau'nun işlevselliğini artıracak ve otobüs, demir yolu ve metro için tek bir çatı altında birbirine bağlı bir merkez oluşturarak bölgenin toplu taşıma ağlarını güçlendirecek. Yeni merkezin tasarımında kentin kendine özgü çatı peyzajından ve gül renkli tuğlasının geleneksel kullanımından esinlenilmiş, çevresine uyarlanmış sürdürülebilir bir müdahale sağlamak için masif ahşap bir yapı ve düşük karbonlu beton kullanılmış. Merkezin inşasına 2026 yılında başlanması planlanıyor.

Şehre ve şehirden seyahat eden günlük yolcu sayısının önümüzdeki dönemde üç katına çıkması beklendiğinden, Marengo Multimodal Transport Hub şehrin ihtiyaçlarına cevap verecek ve sorunsuz bir seyahat deneyimini kolaylaştıracak şekilde boyutlandırılmış. Merkezin şekli, batıdaki merkez tren istasyonuna bağlanacak şekilde uyarlanmış ve bölgeyi tarihi şehir merkezine ve UNESCO listesindeki Canal du Midi ve Périole mahallesine bağlayan şehrin yaya ve bisiklet akışlarına doğru ilerler.

Marengo Multimodal Transport Hub

Ağırlıklı olarak masif ahşaptan inşa edilen merkezin yapısı, güneydeki ana girişinden itibaren kademeli olarak yükselerek demir yolu raylarına doğru maksimum 32 metre yüksekliğe ulaşıyor. Bu şekil, katlar arasında görsel bağlantıları teşvik ediyor, doğal gün ışığının binanın en alt seviyelerine girmesine izin veriyor ve yolcuların alanda kolayca gezinmelerine yardımcı oluyor. Mekândaki bölmeler sıkıştırılmış toprak ve tekstilden inşa edilirken, yer altı katları düşük karbonlu beton ile inşa edilmiş. Betonun gül rengi, bölgede kullanılan geleneksel bir malzeme olan tuğlasına bir gönderme.

Marengo Multimodal Transport Hub

Yapının çatısında, çatının gül rengiyle eşleşen ve çatı pencereleriyle delinen fotovoltaikler bulunuyor. Toplanma alanları, kültürel ve ticari faaliyetler için alanlar da dahil olmak üzere toplam 4.400 m² büyüklüğündeki kamusal alanlar zemin kata ve 1000 ünitelik açık hava bisiklet parkına yer sağlayan iki alt kata yayılmış. Kalan üst katlar ise Occitanie Bölgesi'nin 350 çalışanı için 6.600 m²'lik bir ofis alanı olarak işlev görüyor.

Ayrıca, Fransa'nın Haute-Garonne bölgesinin bitki örtüsünü yansıtmak için bina boyunca yerel yeşillikler ekilmiş. Bina, Silver Occitanie Sustainable Buildings sertifikasının yanı sıra Biodiversity Effinature ve HQE Infrastructure sertifikalarını almak üzere tasarlanmış.

Marengo Multimodal Transport Hub

"Yeni ulaşım merkezinin Marengo'dan yükselen katlanmış çatısı, ana salonu yemyeşil bir alan ve bol gün ışığı ile tanımlayarak ziyaretçileri karşılıyor ve onları aşağıdaki metro ve tren raylarına yönlendiriyor. Binanın kuzeye doğru yükselen zarif silüeti rue de Périole boyunca kıvrılıyor. Zemin ve alt katlarda dinlenme ve perakende satış alanları ile Maison du Climat etkinlik alanı bulunurken, üst katlarda bölgesel ofisler yer alacak. Tasarımda düşük karbonlu çözümleri takip ederek, masif ahşap, düşük karbonlu beton ve çatıda fotovoltaiklerle birlikte doğal havalandırma kullandık. Bu basit ama çok işlevli tasarım, çatıyı Toulouse'un yeni simgesi haline getiriyor." - Jakob Sand, Sorumlu Ortak, BIG - Bjarke Ingels Group

Marengo Multimodal Transport Hub

Karmaşık kentsel ortamlara müdahale temasını sürdüren BIG, kısa bir süre önce uluslararası bir yarışmanın ardından kazanılan Prag'daki Vltava Filarmoni Salonu'nun güncellenmiş tasarımını açıkladı. Ofis ayrıca Manhattan'ın Doğu Nehri kıyısında şekillenecek yeni bir projeyi de duyurdu; çatı bahçeleriyle tepede birleşen konsollu kulelere ek olarak park içi bir Özgürlük ve Demokrasi Müzesi içermesi planlanan büyük ölçekli bir gelişme.

Proje bilgileri

İş Ortakları: A+ Architecture, A+R Paysages, ALTO, CL Design, dUCKS scéno, Systematica, Franck Boutté, LASA, Les Eclaireures, l'Echo SBP, MBacity, FER-PLAY

Sorumlu Ortak: Bjarke Ingels, Jakob Sand

Proje Lideri: Claudia Bertolotti

BIG Takımı: Charlie Laran, Dervan Ahmed, Gustavo Alejandro Lopez Rodriguez, Hyojin Lee, Marco Sartoretto, Martyna Kloda, Mathieu Michel Cardinal, Oliwia Jagla, Yanis Amasri Sierra

BIG Peyzaj: Giulia Frittoli, Sasha Spasic

BIG Sürdürülebilirlik: Johannes Alexander Hackl, Will Chuanruy Yu


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)