Freehand Projects’in Geri Dönüşümden İlham Aldığı Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Orijinal konut 1980'lerin başında yerel bir inşaatçı ve mimari ressam tarafından, Merchant Builders ve Fasham Johnson gibi uygulamalar tarafından popüler hale getirilen dönemin rahat modernizminden ilham alınarak inşa edilmiş. Genellikle az bakım gerektiren aile sahil evleri olarak inşa edilen bu evlerin benzerleri, 1970'li ve 80'li yıllarda bölge genişledikçe Bellarine Peninsula ve Surf Coast'un dört bir yanına yayılmış. Bölge şimdi yeni bir genişleme ve gelişme sürecinden geçerken, birçoğunun yerini daha büyük lüks evler ve şehir evleri alıyor.

Genel olarak sıkıca planlanmış, uzun ve alçak olan evin kuzey cephesi, avlu tarzı bahçeye bakan derin bir saçak çıkıntısıyla korunan tam boy pencerelerden oluşuyor. Isıtmalı beton zemin döşemesi, çift tuğlalı yapısal duvarlar ve Oregon kirişler üzerinde minimum eğimde metal bir tepsi çatı ile inşaat basit ve sağlam. Bu sayede iç mekana ham ve görsel açıdan zengin bir doku kazandırılmış, yüzey tuğlaları ve iç kaplamalar budaklı çamdan yapılmış. Ev sahipleri 2010'dan beri evde yaşıyor, evi, sokağı ve mahalleyi seviyor ve yıllarını tavuklarla, sebzelerle ve mini bir meyve bahçesiyle tamamlanan gelişen ve verimli bir permakültür bahçesi geliştirmek için harcamışlar. Evin harika temelleri ve mükemmel güneş yönü vardı ve sahipleri, aileleri büyüdükçe başka bir yatak odası eklemek ve mevcut alçak tavanlara rahatlama ve kontrast sağlayacak daha geniş yaşam alanları yaratmak istiyorlardı.

Upcycled House

Ana yatak odası ve ebeveyn banyosu, ana oturma odasının üzerinde iki katlı bir boşluk, tavanın yükseltilmesi, yeni bir ön giriş ve merdiven boşluğu, yaşam alanlarının genişletilmesi, garaj dönüşümü, güneşlenme odası ve yeni bir çatı güvertesinin eklendiği bir ana plan tasarlandı. Tasarım süreci her fikrin araştırılmasını sağlamış ve birkaç gayri resmi kural belirlenmiş: küçük tutmak; bahçeyi korumak; orijinal eve saygı duymak, sadece ham ve dokulu unsurlar; nicelikten çok nitelik; ve hiçbir şeyi 'abartmamak'.

Upcycled House

Malzemeler, mevcut evin doğasına uygun olarak bilinçli bir şekilde ham ve sağlam tutuldu. Orijinal çevre düzenlemesinde kullanılan geri dönüştürülmüş preslenmiş kırmızı tuğlalar kazıldı, temizlendi ve oturma odasını sabitleyen ve bahçe manzarasını çerçeveleyen açılı tuğla iskele de dahil olmak üzere yeni duvarlar için yeniden kullanıldı. Orijinal sahibi bu tuğlaları 1970'lerde Geelong'da yıkılan eski evlerden kurtardığı ve hepsini elle özenle temizlediği için Freehand Projects bu çabaya saygı duydu ve yeni tasarıma dahil etti.

Upcycled House

Eski arduvaz yer karoları tabakalara ayrılıyordu, bu nedenle sahiplerinin en sevdiği binalardan biri olan Roy Grounds'un NGV'sine bir saygı duruşu olarak bunlar mavi taş levhalarla değiştirildi. Freehand Projects, alçı levha yerine, görsel doku katan ve başka yerlerdeki orijinal çam kaplama tahtalarının yanına rahatça oturan yivli duvar panellerinin iç duvar kaplamalarını belirledi ve yeni tavanlar, fiyat etiketi olmadan sıcak bir ahşap görünümü için hazır kontrplakla kaplandı. Dışarıdan bakıldığında, eklenti Avustralya'da atık kereste ve balmumundan üretilen sıfır karbonlu %100 doğal bir ürün olan Weathertex Weathergroove Woodsman panelleriyle kaplanmış. Düzenli aralıklarla yerleştirilen Oregon çıtalar cepheye daha fazla boyut ve canlılık katıyor. Freehand Projects, akşamları güneş alçaldığında güzel gölgeler oluşturan evin ön tarafındaki melaleukaları tamamlamak için açık gri bir boya rengi seçti. Aynı zamanda, sert ahşap pencere çerçeveleri eski Moonah ağaçlarının kabuğuyla eşleşecek şekilde boyanarak içeriden bakıldığında manzaranın içinde kaybolmaları sağlandı.

Upcycled House

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)